Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: J.A. »

Nie przepuszcza tyle samo. W Mamiyi M7 jest światłomierz nadobiektywem, by dało się w niej w miarę wygodnie używać filtra PL, filtr ten jest mocowany na specjalnym uchwycie, który pozwala przesunąć filtr z pozycji „celowanie-kadrowanie-kręcenie” przed obiektyw.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: Rob »

J.A. pisze: Nie przepuszcza tyle samo.
To teraz pytanie: czy filtr CPL przepuszcza różną ilość światła tylko w zależności od "obrotu" filtra czy również w kombinacji obrotu filtra, pozycji słońca i odbicia przez fotografowany obiekt.

Powiedzmy że uśrednię wyniki z pomiaru przez filtr w różnych pozycjach i wyjdzie mi że filtr przepuszcza o 1,5EV mniej światła, czy jeżeli wprowadzę korektę do światłomierza to nie będzie znaczenia czy mierzę odbite czy zastane? (nie mam spota)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: J.A. »

Zależy od obiektów, jak mocno polaryzują ile światła wygasisz. Jeżeli mierzysz światło odbite to zawsze (poza metalem), jest ono spolaryzowane, a jak je wygasisz, to będziesz miał go mniej, albo więcej. W zależności od poziomu tego wygaszenia.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: jac123 »

Rob pisze:... w kombinacji obrotu filtra, pozycji słońca i odbicia przez fotografowany obiekt.

Powiedzmy że uśrednię wyniki z pomiaru przez filtr w różnych pozycjach i wyjdzie mi że filtr przepuszcza o 1,5EV mniej światła, czy jeżeli wprowadzę korektę do światłomierza to nie będzie znaczenia czy mierzę odbite czy zastane? (nie mam spota)
Wszystko to. Nie da rady uśrednić, szczególnie dla slajdów. Jak masz pomiar zewnętrzny to daj sobie spokój z polarem.
Od biedy możesz ustawić polara na aparacie/obiektywie, a następnie przesłonić nim światłomierz (umiejscawiając go w tym samym miejscu co obiektyw).
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: Rob »

jac123 pisze: Jak masz pomiar zewnętrzny to daj sobie spokój z polarem.
OK, a czy negatyw wybacza na tyle, żebym mógł użyć polara uśredniając jego przepuszczalność światła?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: Jerzy »

Tak, bez problemu. Trochę gorzej jest na slajdach, mi czasem wychodziły przez polar niedoświetlone. Ale świetne do oglądania :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Fotografowanie w "ciepłych krajach"

Post autor: powalos »

Slajd lekko niedoświetlony jest zawsze lepszy do oglądania. Szczególnie z rzutnika, na ekranie w dużym rozmiarze. Kolory są bardziej nasycone. Pzdr.
ODPOWIEDZ