fotografowanie nocą

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

fotografowanie nocą

Post autor: praktis »

witam
pytanie takie jak w opisie
jak fotografować nocą kiedy wskazania światłomierza są marne
jakie filmy jakie czasy
jak sobie z tym poradzić
????
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Każdy film nadaje się do fotografii nocnej.
Oprócz tego przyda się statyw, wężyk spustowy, najlepiej jasny obiektyw, stoper i... dobry światłomierz ;-)
Awatar użytkownika
suchar
-#
Posty: 63
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: suchar »

Czasem pomagam sobie małą cyfrówką, która ma spota, gdyż mój światłomierz nie zawsze daje radę (Sekonic Twinmate). Ważne jest też, aby pamiętać o efekcie Schwarzschilda i odpowiednio wydłużyć czas naświetlania.
Saradok
-#
Posty: 37
Rejestracja: 15 paź 2009, 18:22
Lokalizacja: b_b

Post autor: Saradok »

jeśli już zaistniał taki temat i pojawiła się informacja o wzięciu poprawki z tytułu efektu Schwarzschilda, to mam pytanie. otóż zakupiłem światłomierz Swierdłowsk-4 i przy zakupie sprzedawca zapytał mnie na jakich filmach robię zdjęcia kolor czy cz-b, odrzekłem, że cz-b, to powiedział, że nastawić na światłomierzu połowę czułości filmu i nieco go prześwietlić dla korekty. Prawdą jest to, że filmy cz-b powinno się tak traktować?
pozdrawiam
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Poszukaj tabelek (wykresów) dla filmów :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

o efekcie Schwarzschilda: viewtopic.php?t=2077&highlight=schwarzschilda

a co do nocnej fotografii jako takiej, to zamiast kupować superwypasiony sprzęt do mierzenia światła, możesz też zaopatrzyć się w tabelki, dzięki którym dobierzesz odpowiednio parametry naświetlania. bardziej skomplikowaną i nietanią w sumie, jest kręcioła czarnego kota http://www.blackcatphotoproducts.com/light_code.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

A czy stosując tabele ULC trzeba zwiększać czas na efekt Schwarzschilda, czy jest on już uwzglądniony w tabeli?
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

co to jest za kręciola i z czym się to je?
o nocne fotografie pytam bo mój światłomież ma dziwne objawy
w dzień niby wskazania są zgodne z tymi z aparatu a nocą pomiar jest praktycznie zerowy
jak mieżyć nocą padające czy odbite?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

yogeeboo pisze:A czy stosując tabele ULC trzeba zwiększać czas na efekt Schwarzschilda, czy jest on już uwzglądniony w tabeli?
hmmm.... tego nie wiem. osobiście nie używałem, choć sprawdzałem w wersji on-line co toto potrafi. a potrafi prawidłowo wskazać poprawną ekspozycję. http://www.blackcatphotoproducts.com/bcat_decoder.html
praktis pisze:co to jest za kręciola i z czym się to je?
zasadniczo z książeczki dołączonej do urządzenia http://www.blackcatphotoproducts.com/images/ulc.pdf wybierasz scenę oraz literę jej odpowiadającą, ustawiasz czułość filmu vis-a-vis tej litery, w okienku na dole odczytujesz ekspozycję. myślę, że owo urządzonko można samemu zrobić, wszak to tylko cztery kawałki tektury.
praktis pisze:o nocne fotografie pytam bo mój światłomież ma dziwne objawy
w dzień niby wskazania są zgodne z tymi z aparatu a nocą pomiar jest praktycznie zerowy
nic dziwnego. pewnie mierzy minimalną ekspozycję na poziomie 4EV dla 100ASA, to dość dużo. mój sekonic L-358 mierzy do -2EV dla 100ASA, a i to czasem za mało jest. swierdłowsk 4 jeśli wierzyć danym technicznym mierzy od 0EV.
praktis pisze:jak mieżyć nocą padające czy odbite?
lepiej padające, jeśli ma się taką możliwość. ale kiedy miałem swierdłowska mierzyłem odbite, przeliczając ekspozycję na czuja. teraz używając sekonica mierzę padające i tylko wprowadzam korekcję na wypadek pana spod czarnego szyldu.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2010, 19:47 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Saradok pisze:przy zakupie sprzedawca zapytał mnie na jakich filmach robię zdjęcia kolor czy cz-b, odrzekłem, że cz-b, to powiedział, że nastawić na światłomierzu połowę czułości filmu i nieco go prześwietlić dla korekty. Prawdą jest to, że filmy cz-b powinno się tak traktować?
Co prawda Swierdłowsk jest w miarę dokładny, ale z tego wynikałoby że sprzedawca zasugerował Ci wzięcie drobnej poprawki, bo światłomierz myli się o 1 EV. Przy kolorowych filmach (te są dość tolerancyjne na błędy naświetlania) nie ma takiej różnicy, przy filmie czarno/białym może być już coś widać.

(Zgaduję, ale na to mi to wygląda)

Co do fotografii nocnej: W moim przypadku sprawdza się Leningrad 6 CdS. Przy świetle dziennym na jeden z czujników wsuwam mleczną osłonę (wtedy też myli się o 1EV i wystarczy domknąć przesłonę o 1 wartość), w nocy/przy świetle sztucznym szybka wędruje na bok i mierzę 2 sensorami. Jest w miarę dokładnie, na kolorowych negatywach wychodzi w miarę przyzwoicie.

Co do robienia zdjęć w nocy na negatywach czarno/białych: przed założeniem negatywu radziłbym zapoznać się z tabelkami dostarczonymi przez producenta. Np Kodak podaje o ile trzeba wydłużyć czas, z reguły koryguję o 1-2 DINy w przypadku materiałów panchromatycznych i jest dobrze.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

panowie a jakie wskazania powinien dać światłomierz skierowany nocą w niebo?
w przybliżeniu bo nie mam pojęcia czy mój wejmar głupieje nocą czy to tylko ze mną coś nie tak jest?
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

A ile pokazuje?
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
suchar
-#
Posty: 63
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: suchar »

To wszystko bardzo zależy od np. miejsca (miasto, czy miejsce z dala od miejskiej strefy), obecności księżyca, a więc i zachmurzenia. Największą różnicę, według moich doświadczeń, robi właśnie łuna światła nad miastem, z której obecności z przyzwyczajenia można nie zdawać sobie czasem sprawy.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

rayman pisze:Co do fotografii nocnej: W moim przypadku sprawdza się Leningrad 6 CdS. Przy świetle dziennym na jeden z czujników wsuwam mleczną osłonę (wtedy też myli się o 1EV i wystarczy domknąć przesłonę o 1 wartość), w nocy/przy świetle sztucznym szybka wędruje na bok i mierzę 2 sensorami. Jest w miarę dokładnie, na kolorowych negatywach wychodzi w miarę przyzwoicie.
leningrad ma jeden czujnik, jak wzystkie swiatłomierze,
srodkowe okienko jesli mozna o tak nazwac to peryskop który konczy sie na srodku tarczy wizjerem.
z ta czułoscią czarnobiłych filmów to tez pojechałes po bandzie. nie wiem jak kolor, ale pierwsze czarnobiałe naswietlałem jaską mając nieprawidłową baterię w swiatłomierzu i wyszły dobre.
co do Twojej korekty w leningradzie, to o ile pamietam, powinien byc zasilany bateria 1.33, ale pewnosci nie mam, swiatłomierz nabyłem z ciekawosci, miałem juz swierdłowska a teraz ich nie uzywam, mam minolte która miery do -2 ev z tego co kojarzę, nocnej fotografi na razie nie uprawiam
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Malfas pisze:leningrad ma jeden czujnik, jak wzystkie swiatłomierze,
Mój błąd.
Malfas pisze:z ta czułoscią czarnobiłych filmów to tez pojechałes po bandzie
Czyżby?

Kodak (przy Tri-Xie lub T-Maxie) zaleca wydłużenie czasu o 1/3 EV (1 DIN) przy 1 sekundzie ekspozycji, przy 10 już 1/2. Nocą przecież nie pstrykasz już raczej na ułamkach tylko pełnych sekundach i poprawka byłaby wskazana. Nie wiem też jaką miałeś baterię, ale śmiem twierdzić że Yashica to nie to samo co Leningrad. Poza tym lepiej zrobić od razu poprawnie, bo z tego co pamiętam nie zawsze udawało mi się wszystko zrobić dobrze na Superpanie 200 gdy mierzyłem Leningradem. Zależy na czym pstrykasz (np Fomapan czy Delta), w czym wywołujesz (np D-76 czy Rodinal). Klisze są różne, wywoływacze też.
Malfas pisze:co do Twojej korekty w leningradzie, to o ile pamietam, powinien byc zasilany bateria 1.33
1.35, ale po kalibracji monetą i wysunięciu mlecznej szybki myli się o 1 EV :)
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ