Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: bakulik »

Racją jest, że The Massive Dev Chart to mieszanina różnych danych różnego pochodzenia i można trafić również na niewłaściwe kombinacje (chociaż warto czytać uwagi przy nich). Niemniej jeżeli brakuje innych źródeł, można się podeprzeć i tym, licząc się z możliwością błędu.

Wracając do tematu: na purpurowo Tri-X mi nigdy nie wyszedł, czy to przy 400 ASA, czy przy 1600 (zresztą wywoływacz chyba nie ma na to wpływu).
Gringo997 pisze: Wywołałem Trix'a 400@ 1600 w X-TOL 1+3 przez 16:30 w 20C i wyszedł niedowołany co widać po lekko prześwitującym oznaczeniu kliszy na krawędzi.
A jak mieszałeś?

Jeśli chodzi o drobnoziarniste forsowanie Tri-X, tak jak koledzy wcześniej polecam Xtol, Mytol czy, jak w moim przypadku, Excel.

Fomadon Excel 1+1, 20°C, 13' 15", mieszanie 5 s co 30 s
Obrazek

Obrazek

Inną propozycją jest… D-23. Ziarno daje drobniejsze, a kontrast zauważalnie wyższy (mniej szczegółów w cieniach).

D-23 1+1, 20°C, 20', mieszanie 30 s + 5 s co minutę
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

rbit9n pisze: ps. wrócę z dyżuru, to poszukam, bo powinienem mieć tri-x'a 400@1600 tyle że w mytol'u 1:1 prawdopodobnie.
Chętnie rzucę okiem, a swoją drogą co to za apka do wywoływania?


bakulik pisze: A jak mieszałeś?
A taki mój standard czyli 10s co 1 minutę i stukanie aby uwolnić bąbelki, które mogły się przykleić do filmu
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

bakulik, na nieznaną kombinację jest prostszy sposób niż tabele ze sporą ilością błędów. Każdy film ma podany przez producenta czas dla d76.
Jeżeli film A w D76 wyłołujemy przez 5 min, a film przez 6 min. Szukamy czasu dla filmu A w wywoływaczu Xtol, a w Xtolu film B wywołujemy przez 9 min. Poprzez prostą proporcję wychodzi, że film A w Xtolu wywołujemy 7,5 min. (9/6=1,5x5=7,5)
Zysk podwójny mamy sprawdzony czas, który uwzględnia praktycznie wszystko, nasz sposób mieszania, naszą wodę nasz termometr i co tam jeszcze naszego ma wpływ na wywołanie filmu. Dlatego, że tabele z internetu nie uwzględniają tych zmiennych, często wychodzi do dupy.
Tę metodę stosuję od bardzo dawna i na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, gdy się nie sprawdziła.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: bakulik »

Gringo997 pisze: A taki mój standard czyli 10s co 1 minutę
Czyli po ilfordowsku. ;-) Kodak zaleca energiczne mieszanie przez 5 s co 30 s.
J.A. pisze: jest prostszy sposób niż tabele ze sporą ilością błędów
Nie wątpię. Pod warunkiem, że chodzi o znane wywoływacze, dla których producent podał czas (lub sami go w jakiś sposób ustaliliśmy). Gorzej, jeśli chcemy/musimy skorzystać z czegoś nowego lub mniej znanego i nie mamy punktu odniesienia. Wtedy możemy poszukać, być może ktoś inny zastosował już wcześniej taką kombinację. I nie zrozum mnie źle – nie bronię za wszelką cenę The Massive Dev Chart jako źródła pewnej wiedzy w tym temacie, poza tym są też inne miejsca, gdzie można szukać danych o wywoływaniu – fora, blogi, strony typu filmdev.org etc. Jednak do każdej informacji podawanej w Internecie przez anonimowego autora należy podchodzić z pewną rezerwą.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze: Chętnie rzucę okiem, a swoją drogą co to za apka do wywoływania?
to jest apka od https://darkroom-solutions.com/
znalazłem zapiski wołania i piszą, że wołałem w rozcieńczeniu 1:1 @1600, ale z negatywem nie miałem okazji, bo pożyczyłem wczoraj odkurzacz piorący i prałem meble. ale postaram się dziś ogarnąć z tematem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

film cienki, ale teraz jak patrzę w notatki, to czas jakiś od czapy. coś musiało mi się pokiełbasić.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: Gringo997 »

rbit9n pisze: film cienki

To następny TRIX @1600 wywołam w X-TOLU 1+1 20C przez 13:15 min wg darkroom solutions i tech spec'a TRIXA z 2016.


BTW Co to za podświetlarka? Czyżby jakaś sklejarka do filmów?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: rbit9n »

to gilotynka Hama, model 1225.
kamodj1
-#
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2018, 15:01

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: kamodj1 »

Gringo997 pisze: 09 sie 2018, 06:31
shredderr pisze: generalnie wywoływanie poniżej 18 stopni mija się z celem.
A co sie dzieje poniżej 18 stopni? Obstawiam ze cienie mogą sie nieodwołać, mam racje czy chodzi o coś innego?
Ok a próbowałeś chociaz kiedyś?
Tak sie składa że ja nie wyobrażam sobie teraz wołać w temperaturze wyższej niż 18stp.
Kiedyś zrobiłem w 15 i faktycznie cienie były płaskie. Ale może to wina wywoływacza (R09)
Co daje mi moje 16-17 stp wywoływacza? Pracuje powoli i dokładnie. Wołam tak akutancyjnie i osiągam super ostrość.
Można tak ciągnąć negatyw z 100 do 800 bez zadymienia go (tak, to jest właśnie kwestia temperatury).
Wołanie na zimno jest idealne dla wszystkich materiałów przeterminowanych (negatywy, papiery etc).
Dla przykładu, wywoływacz do papieru ma często 11-12stp...odbitki wychodzą bardzo kontrastowe mimo że mają już przeszło 30lat :D


Korzystam z tego:
https://play.google.com/store/apps/deta ... rkroom.pro
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: technik219 »

Wszystko OK tylko trzeba wiedzieć w jakim wywolywaczu można "wołać na zimno". Musiałbym sięgnąć do moich notatek, ale z tego co pamietam, to niektóre substancje redukujące posiadają graniczne temperatury, poniżej których przestają działać. Może być więc tak, że wywołując w temperaturze 13 stopni cieszymy się z klarownego i kontrastowego negatywu, a w rzeczywistości jest to spowodowane "wyłączeniem" jednego reduktora (zazwyczaj wywoływacze posiadają w swoich składach dwa reduktory, które razem współdziałają (zjawisko superaddytywności). Unieruchamiając jedną z nich otrzymujemy całkiem inny wywoływacz i odmiennych właściwościach, niż posiada skład pełny z obiema substancjami działającymi. Rodinal na pewno działa do 15 stopni, ale z wywoływaczami metolowo-hydrochinonowymi i hydrochononowo-fenidonowymi trzeba uważać żeby nie przedobrzyć. Myślę, że taką rozsądną temperaturą jest 18 stopni (jeszcze w latach 50. taką temperaturę obaj giganci zalecali) - kiedyś standard Agfy i Kodaka. Nie wiem dlaczego kiedyś podciągnięto wszystko pod 20 stopni.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Forsowanie Kodak tri-x'a - małe ziarno. Jaki wywoływacz?

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 28 gru 2018, 16:43 Nie wiem dlaczego kiedyś podciągnięto wszystko pod 20 stopni
globalne ocieplenie. ;-) ale bez obaw do 2050 roku ZSRE obniży globalną temperaturę i znowu będziemy się cieszyli 18 stopniami jako standard. :mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ