Fomaspeed SP

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1893
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Fomaspeed SP

Post autor: powalos »

mrek pisze: 12 gru 2018, 17:40 A przecież 69s ma najdelikatniej chodzącą szufladkę?
ale miałem takie duże (Ilforda), że zal było je przycinać. Poszły "do ludu", gdy dorobiłem się podobiektywowych.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Fomaspeed SP

Post autor: mrek »

technik219 pisze: 12 gru 2018, 21:10
mrek pisze: 12 gru 2018, 16:55 Durst Companon 5,6/240 ma średnicę 70 mm
No i...? przecież filtry są większe.
Miałem na myśli te podobiektywowe Ilforda. Takie w oprawkach. Wydawały mi się wygodniejsze w użyciu.
zladygin pisze: 12 gru 2018, 08:51 Marku, wg mnie filtry podobiektywowe są wygodniejsze w użyciu niż te wkładane do szufladek. Jedynym problemem jest ograniczona średnica obiektywu - o czym pisałem parokrotnie. Do obiektywu mocowane są trzema śrubkami z gumowymi końcówkami zabezpieczającymi. Nie da się tego założyć, jeżeli obiektyw jest większy niż jakieś 55 mm, no może ciut więcej.
Kupię te prostokątne.
technik219 pisze: 12 gru 2018, 21:10 Ja mam Opemusa 6 i jedyne co wykombinowałem, to wyjąłem z oprawy czerwony filtr podobiektywowy (w zależności od obiektywu trzpień tego filtra można podnosić lub opuszczać) i na tak powstałej ramce kładłem filtry. Od jakiegoś czasu wkładam już filtry do szufladki (przyciąłem), ale wymieniłem też oryginalną żarówkę opalową, która grzeje jak promiennik podczerwony i w jej miejsce wkręciłem żarówkę LED (zimna biel - tylko taka się nadaje)i mogę naświetlać powiększenie nawet godzinę. O dziwo - wszystko z filtrami działa jak powinno ale chociaż to odpowiednik "setki" to czasy naświetlania mam krótsze niż z oryginalną żarówką opalową 250 W.
Tak więc, polecam to rozwiązanie.
Dzięki, chyba też wybiorę takie źródło światła. Do testu założyłem żarówkę energooszczędną (spiralną) o mocy 55W + założyłem opalowy filtr do powiększalnika ale jasność na maskownicy jest b.marna. Może taka z własną bańką opalową da więcej światła choć słabsza.
Na razie za mną pierwsze testy powiększalnika z żarówkami 150W, 250W.
500W nie chcę odpalać bez uruchomionego wentylowania komory.
No i już wiem, że aby oświetlić powierzchnię 5x7" to żarówka musi mieć średnicę 11 cm
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ