Fomapan 100 pro

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: rbit9n »

oczywiście, o tym pisze inny obywatel, podając skład z w/w.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fomapan 100 pro

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze: cena tiosiarczanu amonu cz. wynosi (wynosiła w 2014 r.) 200 zł za kilogram
Gdzie?! Ja znalazłem cenę... 50zł/kg.
rbit9n pisze: czyli samodzielna fabrykacja TF-3 jest dość mało opłacalna.
Zakup "gotowca" tym bardziej:
http://stores.photoformulary.com/tf-4-archival-fix/
Litr za 14 "zielonych" czyli ok. 54 zł. Z kilograma tiosiarczanu zrobi się 2 litry. Pozostałe składniki to już groszowa sprawa ;-) Moim zdaniem, oczywiście ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze: Gdzie?! Ja znalazłem cenę... 50 zł/kg.
w aktynie, ale to dlatego, że tego nie mieli w ofercie i towar był na zamówienie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ajsikel
-#
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: ajsikel »

I jeszcze jedno, co wydaje mi się zainteresować "litowników": zauważyłem, że odbitka litowa, która w wywoływaczu na moment przed przeniesieniem do przerywacza wydaje się pełna subtelności, po włożeniu do utrwalacza szybkiego nabiera kontrastu - jasne miejsca stają się jeszcze jaśniejsze. Nie utrwalałem litów w tiosiarczanie sodu (bo chwilowo nie mam), ale wydaje mi się, że sodowy jest bardziej łagodny, Już sam fakt, że działa wolniej sugeruje, że nie jest tak agresywny jak amonowy
o tym wiele lat temu pisal/pisze Rudman aka master lith printer w swych podręcznikach
mowi o tym tez W.Moersch i produkuje swoj Alkaline Fixer.
alkaliczny utrwalacz nie determinuje naglego zjawiska okreslanowgo mianem Turbo Fix Up effect , gdzie w fixerach rapid swiatla sa wyżerane nagle w odbitkach litowych, na niektorych papierach.

edit. utrwalam w alkalicznym, to prawda, swiatla i kolory w litach są bardziej `zachowane tzn bezpieczniejsze niz w rapid.
https://www.instagram.com/zone_lll/
lity bromoleje czarne białe i takie inne ...
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Fomapan 100 pro

Post autor: Jasiek Matacz »

Przepraszam że przerywam ale ktoś coś z tą FOMĄ 100 Proffesionall? Bo zastanawiam się którą wybrać? Ktoś testował, porównywał? Może coś powiedzieć? ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Fomapan 100 pro

Post autor: technik219 »

Wszystkie są praktycznie jednakowe czy to "pro", czy "nie-pro". Można mieć jedynie nadzieję, że te "pro" zostały zakwalifikowane do tej kategorii po sprawdzeniu jak wyszedł oblew i że jest na nich mniej wad fabrycznych. Bo zdarza się, że materiały mają jakieś wady - co jakiś czas ktoś sygnalizuje, że miał jakieś paprochy, rysy czy wręcz niedolewki emulsji. Onegdaj cofnięto z USA całą partię Fomy pod nazwą Arista Edu z powodu wad materiału. Osobiście nie trafił mi się materiał z wadami, o których wspominam wyżej, jednak niewykluczone, że co jakiś czas Foma wypuszcza braki. Wpadki zdarzają się nawet Kodakowi i Ilfordowi. Może ja miałem szczęście?
Jak różnica ceny jednych i drugich nie jest zbyt duża to chyba wybrałbym wersję "pro".
Lux mea lex
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: zaphod »

Ja bym Fomy w ogóle nie wybierał. W mojej ostatniej paczce Fomapana 100 4x5 na 25 sztuk dwie miały niedolaną emulsję. Jak to mówią co tanie to drogie i dlatego teraz kupuję tylko FP4 i Deltę.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: rbit9n »

między zwykłą setką, a pro żadnej znaczącej różnicy nie stwierdziłem, a zawsze to parę koron taniej, dlatego wybieram raczej zwykłą, czyli classic.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: jerezano »

zaphod pisze: Ja bym Fomy w ogóle nie wybierał. W mojej ostatniej paczce Fomapana 100 4x5 na 25 sztuk dwie miały niedolaną emulsję. Jak to mówią co tanie to drogie i dlatego teraz kupuję tylko FP4 i Deltę.
Ja bym nie generalizował. Robię na Fomie parę lat. Zarówno na 4x5 jak i na 120. Jakoś nigdy nie trafiłem na wady fabryczne... Używam głównie setek.
Awatar użytkownika
__krasny__
-#
Posty: 11
Rejestracja: 15 mar 2018, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: __krasny__ »

Dwa lata temu byłem w fabryce w Fomie. Rozmawiałem z tamtejszym technikiem. Różnica pomiedzy classic a pro jest tylko jedna. Pro ma mniej dziur. Niewiele mniej:) Nie wiem ile negatywów Fomy wywołaliście ale na wielu z nich wlaśnie zdarzają obszary gdzie jest sporo ubytków w emulsji. Czasem pro nie bedzie sie różnić od classica, a czasem classic bedzie całkiem dziurawy. Ja robie tylko na pro, bo mi wychodzi taniej niz za classica. Wywołanych chyba już z 50 rolek jak nie więcej. Pro 120 wychodzi dla mnie 12zeta za rolke. Negatywy mają takie sobie, papiery znacznie lepsze.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Fomapan 100 pro

Post autor: mrek »

__krasny__ pisze: Dwa lata temu byłem w fabryce w Fomie. Rozmawiałem z tamtejszym technikiem. ....czasem classic bedzie całkiem dziurawy.
Używam Foma 100 6,5x9 i szlag mnie trafia. Prz tym formacie (formaciku) dziurka w emulsji to już dziura jest! Może użytkownicy 4x5 cierpią mniej.
Technicy wyjawili dlaczego produkują dziury???
Awatar użytkownika
__krasny__
-#
Posty: 11
Rejestracja: 15 mar 2018, 13:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Fomapan 100 pro

Post autor: __krasny__ »

mrek pisze:Technicy wyjawili dlaczego produkują dziury???
Nie, ale wlaśnie niby lekarstwem na to ma być fomapan pro. :) Wg mnie to i tak całkiem dobry negatyw w parze z odpowiednim wywoływaczem. Ciekawe, że to co u innych jest standardem (brak dziur) u Fomy to opcja pro:D ok.
O tym, że negatywy Fomy takie są słyszałem już z 10 lat temu.

Acha, a jakie negatywy są sygnowane pro? Te z tej niby lepszej partii produkcyjnej standardu. To ta sama linia i technologia. Jeśli dana partia wypada na testach lepiej, to pakują ją do innych pudełek. :-D
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Fomapan 100 pro

Post autor: mrek »

__krasny__ pisze:Acha, a jakie negatywy są sygnowane pro? Te z tej niby lepszej partii produkcyjnej standardu. To ta sama linia i technologia. Jeśli dana partia wypada na testach lepiej, to pakują ją do innych pudełek. :-D
Niestety nie pakują tak szitek 6,5x9 bo do format (formacik?) dla mas ;-)
Niby jestem w mniejszości ale stalowa dama Linhof 6x9 waży prawie to samo co drewniak 4x5. Targam swój los (-:
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Fomapan 100 pro

Post autor: Miburo »

Foma 100 Pro, mam takie momenty, że pięknie się broni i uwielbiam ją!!!
Frank_Parker003.jpg
ODPOWIEDZ