Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: J.A. »

Jerzy23 pisze:Rozbiorę powiekszalnik delikatnie, wyczyszcze go i zamontuje ponownie :)
To często z niewiadomych przyczyn pomaga. :-D
Powodzenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: dejnekas »

Focomaty chyba nie maja regulacji / kalibracji wg mojej wiedzy. Ja u siebie tego szukalem oraz sprawdzalem w instrukcji i nic o kalibracji nie znalazlem. Np. De Vere maja wszystko ustawialne/kalibrowalne wiec daloby się to wyregulowac. Moze ktos ma pomysl, ale ja radzilbym przechylic maskownice na podlodze - podniesc jeden bok aby miec rownoleglosc. Jednorazowo bedzie okay.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: taharii »

Może ugięta jest sama kolumna?
10 centymetrów, to problem powyżej jakiejkolwiek możliwości regulacji ;)
taki powiększalnik niestety tylko na złom się nadaje, jeśli nie chcesz majstrować od nowa całej konstrukcji...
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

Kolumna, jak i reszta powiększalnika wygląda bardziej niż OK. Jedyna kwestia zwiazana z samą kolumną to nie jestem pewien czy stara deska powiekszalnika do której jest przykręcona nie powoduje jakiś przywizn. Sprawdzę i dam znać :)
jerzywierzbicki.com
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Nomad »

Przede wszystkim, sprawdź czy po przekręceniu kolumny nie powstają jakieś luzy pomiędzy dechą a podstawą kolumny.
Miałem kiedyś taki problem, z dorabianą dechą, po obróceniu kolumny podstawa traciła pion.
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

Rozkręciłem i wyczyścilem co mogłem. Sprawdziłem też mocowanie kolumny i wydaje się być OK. Obraz dalej lekko "pływa".
Przy powiekszeniu 73x110 cm najłatwiej złapać ostrośc na calej powierzchni kadru. Może to jest poprostu max. możliwości tego sprzetu i nie ma co wymagac więcej :)

Obiektyw w powiekszalniku to Componon S 50/2.8
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: jac123 »

A z jakimś innym obiektywem próbowałeś?
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

Tak. Mam jeszcze oryginalnego focotara 4.5/50 i efekt jest podobny. Myślalem nawet żeby pożyczyć od kogoś Rodagona 50/2.8 i zrobić próby dla definitywnego wykluczenia że przyczyną nieostrości jest sam obiektyw.
jerzywierzbicki.com
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

a więc rozkminiłem problem!!

Przeczytawszy wszystkie wasze opinie wyrażone w tym wątku przyjrzałem się dokładnie całemu powiększalnikowi. Całą konstrukcja wydaje się być OK, poziomica też nie wykazała jakiś wielkich odchyleń. Wszystko było w porządku z wyjątkiem.... bezszybkowej karetki na negatyw jaki jest na wyposażeniu Focomata 1C. Po wnikliwej "inspekcji" okazało się, że negatyw nie leży idealnie płasko w karetce i ma odchylenie dokładnie w tym miejscu gdzie rozchodził mi się obraz.

Zastosowałem najprostszą metodę wypłaszczenia negatywu przyklejając go delikatnie na obrzeżach perforacji taśmą klejącą. Efekt pojawił się natychmiast i obraz zyskał znacznie na ostrości na calej powierzchni. Testowałem na maksymalnym możliwym do osiągnięcia powiększeniu 73x116 cm :mrgreen:

Przy okazji wyszła nieco "wstydliwa" sprawa. Okazało się że nie ma praktycznie żadnej różnicy w jakości między Compononen S 50/2.8 a starym Focotarem 50/4.5, choć obie konstrukcje zdaje się dzieli prawie 4 dekady.

pozd

JW
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: dejnekas »

Jerzy23 pisze: Przy okazji wyszła nieco "wstydliwa" sprawa. Okazało się że nie ma praktycznie żadnej różnicy w jakości między Compononen S 50/2.8 a starym Focotarem 50/4.5, choć obie konstrukcje zdaje się dzieli prawie 4 dekady.
To w sumie spodziewany efekt poniewaz oba obiektywy to bardzo dobre urzadzenia. Zakladam, że mowisz, iz Fotocar jest 4 dekady starszy :) Ja mam swoj w wersji II (80mm) i jest po prostu wysmienity! Nie narzekam, na Nikkora 80mm f:5.6 ale wierze, że Fotocar jest lepszy :-)

Kiedys od kolegi na forum tutaj kupilem nowiutki Nikkor 50 f2.8 z Kanady i jak to czytasz kolego to się odezwij :)
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: jac123 »

jac123 pisze:
Jerzy23 pisze: Niby ostrzy jak trzeba, ale przy dużym powiększeniu widać że górna cześć zdjęcia jest rozjechana w stosynku do środka i dołu.
To raczej nie kwestia regulacji autofocusa. Zacznij od sprawdzenia, czy film płasko leży. A potem sprawdź resztę (położenie kondensorów, obiektyw itd), czy wszystko jest prawidłowo ułożone.
A nie mówiłem ...

ps. a ta szybka, która dociska negatyw nie rozpłaszczała go? Jej docisk zdaje się można regulować...
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

ja mam najzwyklejszego focotara 1 ( nawet nie tego z tzw. dużą soczewką) i obiektyw jest znakomity. Tego z dużą soczewką też kiedyś miałerm, ale jakby gorzej pracował na powiekszalnikach z komorą dyfuzyjną.

4 dekady to nie mało, teoretycznie a nawet praktycznie componon S powinien być już lepszym obiektywem niż stary focotar. Może na jakiś tam MTF'ach albo i innych testach by był, ale jak się patrzy na powiekszenia zrobione tym obiektywem to nie widać różnicy w porównaniu ze starym focotarem.

szybka anty newtonowska dociska negatyw bardzo dobrze, o ile robisz powiedzmy normale powiekszenia, a ja sprawdzalem wszytko na bardzo dużej skali.
jerzywierzbicki.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: J.A. »

Wiesz, 4 dekady to lata 70-te uw. Śmiem twierdzić, że od tamtej pory niewiele już się zadziało w optyce stałoogniskowej. Zwłaszcza tej do reprodukcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Focomat 1C. Do czego służy to pokrętełko.

Post autor: Jerzy23 »

J.A. pisze:Wiesz, 4 dekady to lata 70-te uw. Śmiem twierdzić, że od tamtej pory niewiele już się zadziało w optyce stałoogniskowej. Zwłaszcza tej do reprodukcji.

W sensie konstrukcji to pewnie tak, ale nowe, lepsze gatunki szkła to już się pojawiły. Śmiem twierdzić, że klasyczny Tessar z lat powiedzmy 30'tych, gdyby został wykonany konstrukcyjnie identycznie, ale ze współczesnego szkła optycznego to wyniki jakościowe bylyby lepsze.

... a tak jeszcze z innej perspektywy. Patrzę na ostrośc ziarna na powiekszeniu circa 100x70cm z negatywy typu TMZ czy Delta 3200 i zastanawiam się co niby więcej dają obiektywy Apo w powiększalniku w stosunku do "zwykłych" konstrukcji typu Rodagon, El Nikkor Componon czy choćby leciwy Focotar 1.

ktoś ma jakieś własne doświadczenia w tym temacie?
jerzywierzbicki.com
ODPOWIEDZ