Filtry w Magnifaxie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry w Magnifaxie

Post autor: 4Rider »

No jasne oczywiście. Ja mam teraz Dursta a nawet dwa jeden tylko do malucha. No co prawda tymczasowo w kartonach na wsi.

Zenitem też nie fotografuję, zresztą ze Smeny i FEDa wskoczyłem od razu na Praktice L z Tessarem za 600 tys. złotych w 1990 roku.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Filtry w Magnifaxie

Post autor: jac123 »

Imperitus pisze: 04 lis 2018, 17:36
jac123 pisze: 04 lis 2018, 15:50 Ta matowa szybka, to szybka rozpraszająca światło. Poczytaj może o efekcie/zjawisku Calliera.
Chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałem, sprowadza się to do tego że czym mniejsza średnica źródła światła tym- potencjalnie- ostrzejsze powiększenie, czy tak? Idealnie byłoby nieskończenie małe- hipotetyczny "punkt".
Nie tylko o to chodzi. Rozpiętość tonalna zdjęcia, rodzaj filmu ...
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Nomad »

Zara zara, a finał? Po co była Czechom ta szybka matowa NAD kondensorem?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Imperitus »

Nomad pisze: 04 lis 2018, 23:09 Zara zara, a finał? Po co była Czechom ta szybka matowa NAD kondensorem?
Sam też chciałbym to wiedzieć, używam tej szybki już z rok i jakoś nie stwierdziłem że czasy naświetlania mam podejrzanie długie lub odbitki za mało ostre. Sam spróbuję zrobić test i jak już przyjdą mi filtry to zrobię odbitkę przez matową szybkę i bez niej.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry w Magnifaxie

Post autor: rbit9n »

matówka nad kondensorem? w instrukcji piszą, że w szufladzie na filtry, więc chyba pod.
Do zásuvky pro korekční filtry je možno ukládat matnici, ktéra v některých připadech může ovlivnit charakter osvětleni negativu.
w Opemusie 5 nad kondensorem był filtr cieplny, ale w instrukcji Magnifaxa 4 nie znalazłem słowa o czymś takim.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Filtry w Magnifaxie

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 05 lis 2018, 09:34w Opemusie 5 nad kondensorem był filtr cieplny, ale w instrukcji Magnifaxa 4 nie znalazłem słowa o czymś takim.
Magnifax 3 ma przykręcony filtr cieplny nad kondensorem oraz nad dużą szufladą na filtry 12x12
Oczywiście filtr cieplny nie jest matowy tylko lekko niebieski
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry w Magnifaxie

Post autor: Nomad »

rbit9n pisze: 05 lis 2018, 09:34 matówka nad kondensorem? w instrukcji piszą, że w szufladzie na filtry, więc chyba pod.
Szuflada na filtry jest NAD kondensorem, bezpośrednio POD komorą żarówki.
Awatar użytkownika
p.rozenk
-#
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2016, 10:57
Lokalizacja: Gdańsk

Filtry w Magnifaxie

Post autor: p.rozenk »

Nomad pisze: 05 lis 2018, 14:23 Szuflada na filtry jest NAD kondensorem, bezpośrednio POD komorą żarówki.
Dokładnie tak samo jest w Opemusie 6 i chciałem pozwolić sobie tutaj w cudzym wątku zadać pytanie.

Mam taki problem, że w powiększalniku Opemus 6 z żarówką 75W i matową szybką w kasetce na filtry MG, mam na przysłonie 5.6 obiektywu El-Nikkor 2.8 50mm (optymalna przysłona dla tego szkła jeżeli chodzi o ostrość), dla powiększenia na papierze 24x30.5 cm czasy naświetlania rzędu 11 s co jest trochę za krótko do sprawnego maskowania/doświetlania, a co dopiero dla mniejszych powiększeń. Nie chciałbym zmieniać przysłony bo wczoraj próbowałem i spadek ostrości widać gołym okiem, może dla mniejszych powiększeń będzie to mniej widoczne, no ale jednak.

Zastanawiam się co mogę z tym zrobić.

Szybkę matową mam taką:
https://drive.google.com/file/d/19ZCtWY ... sp=sharing

W zasadzie to mam takie dwie, mógłbym włożyć jedną na drugą. Inne opcje to poszukać jakiejś innej szybki, może bardziej matowej, czy mlecznej, albo filtr szary wkręcany w obiektyw. Zastanawiam się jaki te rozwiązania będą miały wpływ na odbitkę (pamiętając, że kasetka na filtry/szybka matowa jest między żarówką a kondensorem). Wymiana żarówki chyba nie wchodzi w grę bo nie widziałem słabszych powiększalnikowych niż 75 W.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

p.rozenk, bardzo dobrze sprawują się żarówki led. Ja w durscie używam philipsa:
https://www.jula.pl/catalog/elektryka-i ... ka-003178/
szkło mrożone, a właściwie można powiedzieć, że mleczne. I co bardzo miłe - się nie grzeje tak jak klasyczna żarówka. W sklepie jula można sobie dobrać co dusza zapragnie - różnej mocy i konstrukcji bańki (pełna lub z kołnierzem, zależnie od konstrukcji głowicy, u mnie potrzebna była bez tego plastykowego kołnierza).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry w Magnifaxie

Post autor: J.A. »

Potwierdzam, jako najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać by brać zimne. Bo jak się kupi ciepłą, to nie działa filtr 4,5-5.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

J.A. ,o nie wiedziałem o tych filtrach. Swoją drogą jaką temperaturę ma światło klasycznej żarówki powiększalnikowej? Mała żarówka led w lampie ciemniowej Kaisera z filtrem pomarańczowym sprawdza się z papierami multigrade tetenala - tu też możliwa jakaś niespodzianka?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry w Magnifaxie

Post autor: rbit9n »

ja to raz wkręciłem LED o takiej składowej, że w ogóle nie chciała zaświetlać papieru. ogólnie to niektóre LEDy można traktować jako "bezpieczne" "białe" światło ciemniowe :D.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

Trochę się zadumałem nad problemem. W ciepłej żarówce np. 2500K nie ma niebieskiej składowej, albo jest jej mało i nie zaświetli twardej warstwy papieru MG. Czyli jak zastosujemy filtr np. 4 to całe, albo prawie całe światło zostanie odcięte i papier nie zostanie naświetlony? Jak zastosujemy żarówkę 6500K to przy filtrze np. 1 będziemy mieli odwrotną sytuację i również nie zaświetlimy papieru? Podobno klasyczna żarówka polskiej produkcji daje światło o temperaturze 2700K (za wikipedią), opalowa powłoka działa jak dyfuzor (?) i chyba nie zmienia temperatury, a działa z filtrami poprawnie (?). Mam żarówkę LED, 2700K i naświetlanie z filtrem 4 działa, chyba, no bo jakoś nie zauważyłem, żeby musiał naświetlać relatywnie długo. Gdzie pies jest pogrzebany? Czy temperatura barwowa nie jest pochodną widma?
Awatar użytkownika
p.rozenk
-#
Posty: 7
Rejestracja: 18 mar 2016, 10:57
Lokalizacja: Gdańsk

Filtry w Magnifaxie

Post autor: p.rozenk »

J.A. pisze: 12 gru 2018, 07:38 Potwierdzam, jako najlepsze rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać by brać zimne. Bo jak się kupi ciepłą, to nie działa filtr 4,5-5.
Zimne to znaczy 6500K czy coś około 4000K?
Jak to się ma do czasu naświetlania? Czy czas naświetlania dla żarówki LED, której strumień świetlny odpowiada żarówce 75W będzie taki sam, jak dla żarówki "tradycyjnej" 75W? Bo widzę, że ciężko o zimną żarówkę poniżej mocy, która odpowiadałaby 60W, jeżeli miałaby być jeszcze bez tego białego kołnierza, to już w ogóle ciężka sprawa.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry w Magnifaxie

Post autor: aka »

ODPOWIEDZ