Filtry kwadratowe i IR

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

apphex pisze: 07 mar 2019, 09:00 Mam do testu filtr IR 720nm pod Cokin Z Pro - jaką kompensację ekspozycji powinienem przyjąć ?
zasadniczo przyjmuje się, że spadek czułości filmu IR (Rollei IR400) po założeniu filtru wynosi 9EV, czyli jeśli mamy takie warunki, że dla f/16 wychodzi nam czas 1/500 sekundy, to z filtrem IR wyjdzie 1 sekunda. podobna ekspozycja będzie dla filmów Rollei Retro 80S i 400S. a gdybyś próbował na filmie Fomapan 400, to spadek czułości jest większy i czasy oscylują przy f/16 między 30 sekund, a 45 sekund.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

jac123 pisze: 07 mar 2019, 13:06
Nomad pisze: 13 lut 2019, 17:37 tak czy inaczej radzę porównać sobie na dobrym materiale i z dobrym obiektywem, jaka będzie różnica w utracie jakości pomiędzy dobrym filtrem a PZO/sowieckim.
A porównaj z PZO i się zdziwisz. Szkło do filtrów PZO było sprowadzane do Polski z Zachodu, bo nie mieliśmy technologii , aby takie szkło wykonać. Jest to więc, prawdziwe szkło optyczne, a nie jakiś plastik fantastik. Część ruskich też miała szkło z Zachodu. Tak, że tego....
Oczywiście trudno to porównywać z obecną produkcją najlepszych firm, ale jeśli ktoś nie ma kilku stów na filtry , to PZO są bardzo ok.
A wiesz, porównywałem. I-ciekawostka. O ile sowieckie są generalnie, poza jednym wyjątkiem, bardzo kiepskie, to PZO występują w 2 odmianach. Odmiana starsza, ze szkłem na całą średnicę wewnętrzną, jest klasy Panchromarów, to te nowsze, z kołnierzem w środku, są fatalnej jakości.
Wracając do sowieckich - były takie filtry polaryzacyjne"nadkalibrowe". Oczywiście liniowe. Miały paskudny żółto-zielony zafarb, ale ostrość trzymały idealnie. Tymczasem dużo nowsze, dużo bardziej neutralne Hamy przy ogniskowych ok 200 mm, psuły ją koszmarnie.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Naświetlałem na ISO12. Film Rollei IR400 i Filtr Cokin Z 720nm. Wołane w Rodinalu 1+25 przez 8min

Nie ma tego efektu "wow. IR!". Zastanawiam się czy to kwestia jakiegoś mojego błędu przy pomiarze światła - w większości mierzone na cienie jeśli tylko się dało - czy to kwestia pogody bo nie było idealnie słonecznie.

Ogólnie to mimo wszystko jestem zadowolony z jakości filtra - w moim odczuciu nie zaniża jakości jakoś zauważalnie.

https://drive.google.com/open?id=1dGXjC ... jj1c1xE1cI
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

zły dobór scenerii, moim skromnym zdaniem. najlepiej w podczerwieni fotografować roślinność w pełni wegetacji I jeszcze żeby była dobrze oświetlona.

Obrazek
Rollei Retro 80s

Obrazek
Fomapan 400
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

No mnie właśnie najbardziej interesują góry i widziałem sporo genialnych zdjęć IR z gór https://www.instagram.com/p/BpSV-EpHH_z/ tu np FP4 + czerwony filtr i podobne efekty chciałbym osiągnąć bo w sumie zależy mi na ciemnym niebie niż białej roślinności, ale jak góry się trochę zazielenią to będzie to wyglądało jeszcze inaczej

(kilka kolejnych przykładów:
https://www.instagram.com/p/Bu1sGWBgWxf/
https://www.instagram.com/p/Bu2KwR8gCWw/)

Ale przy najbliższej okazji sprawdzę kwiatki i drzewka :) Dzięki!

Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

warunek niezbędny, to słońce za plecami. i czasem obróbka własna.

Obrazek
efke kb 100 z czerwonym filtrem, papier tetenal RC, kontrast 4 (głowica Durst M670 color - M170)

Obrazek
Rollei Retro 80s, Heliopan RG715, skan.
tu widać, że od południa niebo wyraźnie jaśniejsze.


Obrazek
Rollei Retro 400s, Heliopan RG715. tutaj sytuacja jak wyżej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Będę ćwiczył ;-)
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: jac123 »

apphex pisze: 11 mar 2019, 12:01 No mnie właśnie najbardziej interesują góry i widziałem sporo genialnych zdjęć IR z gór https://www.instagram.com/p/BpSV-EpHH_z/ tu np FP4 + czerwony filtr i podobne efekty chciałbym osiągnąć bo w sumie zależy mi na ciemnym niebie niż białej roślinności, ale jak góry się trochę zazielenią to będzie to wyglądało jeszcze inaczej

(kilka kolejnych przykładów:
https://www.instagram.com/p/Bu1sGWBgWxf/
https://www.instagram.com/p/Bu2KwR8gCWw/)

Ale przy najbliższej okazji sprawdzę kwiatki i drzewka :) Dzięki!
No ale czerwony filtr, to jednak nie to samo co IR.
A może lepiej użyć do nieba jakiś połówkowy filtr?
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Mam filtr czerwony, ale mimo wszystko nie udaje mi się osiągnąć podobnych efektów. Ale bądź co bądź to i tak miałem zamiar pobawić się z IR
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: Nomad »

rbit9n pisze: 11 mar 2019, 11:40 zły dobór scenerii, moim skromnym zdaniem. najlepiej w podczerwieni fotografować roślinność w pełni wegetacji I jeszcze żeby była dobrze oświetlona.
Absolutna racja. Też mam w planach krajobrazy w podczerwieni tej wiosny, ale czekam na pojawienie się zieleni. Oczywiście można też uzyskać fajny efekt bez niej, ale wtedy należy mieć bardzo czyste niebo, które na zdjęciach będzie idealnie czarne.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: rbit9n »

apphex pisze:Mam filtr czerwony, ale mimo wszystko nie udaje mi się osiągnąć podobnych efektów. Ale bądź co bądź to i tak miałem zamiar pobawić się z IR
jest jeszcze inna opcja, filtr czerwony i polaryzacyjny. ale tu już światło w plecy absolutnie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: skpt »

Z tym niebem, to z moich skromnych doświadczeń wynika, że strasznie dużo zależy od ilości H2O w powietrzu. To są klatki z tej samej rolki filmu z użyciem tego samego filtra Hoya, o ile dobrze pamiętam (ROLLEI IR400):
Obrazek
Obrazek
To drugie to jest przefotografowany cyfrą nieduży print na plastiku ilforda zrobiony na mieszaczu.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Wprawdzie zieleni nie było.. ale za to niebo wyszło wg moich oczekiwań. Zrobiłem tak jak mówiliście: słonecznie, czyste niebo, słońce zza pleców. Świecone z EI10.
Załączniki
Zrzut ekranu 2019-03-29 o 11.46.40.png
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: 4Rider »

apphex pisze: 29 mar 2019, 11:48 Wprawdzie zieleni nie było..
No bo kiedyś trawa była zieleńsza ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Filtry kwadratowe i IR

Post autor: apphex »

Odnoszę wrażenie, że kiedyś to wszystko było paradoksalnie lepsze :roll:
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ODPOWIEDZ