epson 4990 - modyfikacja przystawek i problem ze średnim

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

epson 4990 - modyfikacja przystawek i problem ze średnim

Post autor: grochu »

Hejo, zakupilem epsona 4990 za bardzo fajną cene ALE:
1.bez przystawek
2.bez kabla IEEE-fire wire
3.ponoć z problemem przy skaniowaniu średniego obrazka z przystawki

a teraz moje pytania:)

ad 1. czy przystawki z v700/v750 beda pasować bo obcięciu tych dolnych wystajacych kwadratow? ponizej jpegi dla porównania roznic z jednej strony
4990 - http://i.ebayimg.com/00/s/MTM1MFgxNjAw/ ... i/$_57.JPG
v700 - http://i.ebayimg.com/00/s/MTI2NFgxNjAw/$(KGrHqZ,!iYE-esN4ntRBP3OPYrvug~~60_57.JPG
czy może roznią sie one czymś jeszcze np. z drugiej strony jakies tajemnicze wypustki lub calkowity rozmiar z roznicami milimetrowymi? bo nie chce wydawac na nowe ramki gdyz do 4990 kosztuja 120zł (same 35mm), a szansa na uzywane w PL jest wieksza przy v700/v750...
ewentualnie moze proponujecie jakis Do It Yourself? (bede skanował pół profesjonalnie, wiec zalezy mi na jakości)

ad 2.do czego on mi potrzebny? czy zwykly usb typu A-B nie wystarczy?
https://hurt.com.pl/prods/komp/adaptery ... _ab_3m.jpg

ad 3.PONOĆ, bo poprzedni wlasciciel skanowal nim dawno temu z dedykowaną przystawką i 35mm szlo a 6x6 nie (podejrzewam ze dwie osobne przystawki) - przy średnim wyskakiwał błąd oprogramowania, którego kodu pan nie mogl odnaleźć w necie, ale tez nie probowal np. nic aktualizować (no ale czort wie czy np. nie zkladal zle ramki lub coś, bo pan był troszke atechnologiczny). Spotkaliscie sie z takim problemem w zyciu/na forach? jezeli tak to jakie bylo rozwiazanie?

Z góry dziękuje za zainteresowanie postem! :)
Ostatnio zmieniony 18 lut 2015, 15:17 przez grochu, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

grochu pisze:ad 2.do czego on mi potrzebny-czy tez zwykly usb typu A B nie wystarczy?
https://hurt.com.pl/prods/komp/adaptery ... _ab_3m.jpg
Masz w kompie FW? Fire Wire gada między sobą nie zawracając gitary procesorowi.
Jeśli nie masz w kompie FW, masz wypasiony mocny sprzęt. Wystarczy USB. Ale 2.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Dzięki J.A.
Ktoś coś jeszcze? Poradźcie coś, prosze.
Jestem juz od krok kupna oryginalnej ramki na 35mm za 120zl z wysylką :/ nie mam jak za bardzo dzialac metoda prob i bledow gdyz komp za slaby na skan bez firewire (nie zdąże kupić tej karty przed zakonczeniem aukcji z ramką).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ale sprawdź na zykłych dokumentach skanowanie po USB. Wiesz, FW powstało ponad 15 lat temu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

pewnie Ci nie pomogę, ale 4990 kiepawo skanuje małą klatkę. Średni format bardzo ok, ale z małą sobie nie radzi. Co do ramki, spokojnie można zrobić samemu, tylko gdzieś w którymś rogu szyby jest jakiś sensorek, który "widzi" oryginalną ramkę, bo jak np włożysz odwrotnie (do góry nogami) to nie będzie skanował. Czyli robiąc sobie ramkę z np.: grubego kartonu, musisz to zasłanianie/odsłanianie uwzględnić.
Jak będziesz potrzebował jakichś wymiarów i grubości ramki to Ci pomierzę.

P.S.
Jak już się przekonasz ,że 4990 nie radzi sobie z filmami 135, i będziesz załamany chciał sprzedać, to daj znać, bo poluję na taki skaner za przysłowiowe pisiont groszy. Jak do tej pory używam pożyczonego epsona od kumpla analogowco/cyfrowca.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Hmmm a czytalem, że nie-kiepskawo, no zobaczymy, ale chetnie sie dowiem co to znaczy tj czemu dokladnie tak ma z 135? Wszak to tylko inny rozmiar (wzgledem np. srendniego), a skaner na tyle zaawansowany ze raczej z "mini szczegolowością" nie powinien miec problemow? Twoj post byl pomocy-rezygnuje tymczasowo z zakupu ramki i kupuje firewire, nastepnie bede tworzył swoją ramke (myslalem, ze z takową moze być większy problem wlasnie pod wzgledniem techniczno-programowym, ale jak mowisz ze jedyna rzecz do obejscia to ten sensor to luz). Wkrótce oddezwe się do Ciebie co do wymiarow, jeszcze raz dzięki, a i bede pamietal o Tobie w razie sprzedazy, aczkolwiek za pisiont groszy go nie kupilem :D dalem 480 + wysylka, to chyba ok? ale musze zaznaczyc, ze wtedy nie wiedzialem o tym wczesniej wspomnianym przeze mnie problemie ze skanowaniem sredniego w ramce-sprzedawca poinformowal mnie o nim po fakcie :/
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

A jeszcze a propos tego adaptera, czy on napięcie też śle z USB? Czy to wystarczy?
FireWire potrafi zasilać urządzenia po kablu i z tego co wiem u mnie na przykład z tym był jedyny/największy problem, bo laptop nie potrafił zasilić sprzętu przez (podobno) okrojoną wersję złącza FW - bez zasilania właśnie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

USB też potrafi zasilać, a nie każde gniazdo w kompie może dać odpowiedni prąd.
Skaner powinien mieć własne zasilanie. Ten na pewno ma i na pewno nie bierze prądu z komputera.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Tak, tak ja nie o skaner - przystawkę chciałem uruchomić po kablu i mimo, że mam w laptopie FW i kupiłem koszmarnie drogi kabel - nie udało się.
Wg serwisu ze Szweclandii do tego potrzebny jest 'pełny' port FW, który poda odpowiednie zasilanie, które to porty podobno tylko Apple mają...
Pytanie czy takie USB da radę, bo do niego nawet można zasilacz dodatkowy podpiąć teoretycznie...
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Przystawkę po kablu? A to ona ma osobne zasilanie? (Mówisz o 4990?)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie, nie - przeprasza przypiąłem się do tematu, bo zauważyłem dyskusję o FireWire.

Całym zdaniem:

Próbowałem przypiąć do laptopa kablem FireWire (mam w laptopie port miniFW, taki mały prostokącik) przystawkę cyfrową PhaseOne.
Niestety program (ani lightroom ani program od PhaseOne) jej nie wykrył. Napisałem w tej sprawie do ich pomocy technicznej a oni odpisali, że FW w laptopach to nie FW tylko 'okrojone' FW, że do poprawnego działania po kablu potrzebne jest 'pełne' FW bo tam jakieś napięcie idzie odpowiednie (blablabla), że takie porty tylko w Macach są i że ogólnie to kupa.

No i teraz pytanie czy można to FW na USB zamienić bo do USB można podpiąć zasilanie (mam takie huby z zasilaniem zewnętrznym z gniazdka normalnie) to czy ktoś może ma pomysł, czy to ma szansę zadziałać - tzn technicznie czy ma szansę, bo pewnie nikt nie próbował....

uf ;P
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:No i teraz pytanie czy można to FW na USB zamienić bo do USB można podpiąć zasilanie (mam takie huby z zasilaniem zewnętrznym z gniazdka normalnie) to czy ktoś może ma pomysł, czy to ma szansę zadziałać - tzn technicznie czy ma szansę, bo pewnie nikt nie próbował....
Nie zadziała.
Jeżeli coś co przypinasz do komputera ma własny zasilacz, to musi być zasilane, samo gniazdo nie poda odpowiedniej ilości prądu (chodzi o natężenie i napięcie). Np dysk, czy nagrywarka w obudowie 5,25 in musi mieć zalilanie 5 i 12 V, a z USB jest tylko 5V i zasilany hub nic nie pomoże.
Natomiast jeżeli coś co chcesz przypiąć jest z natury zasilane prądem z gniazda USB czy FW, przykładem mogą być tanie skanery biurkowe, mysz, czy klawiatura, to jeżeli komputer na gniazdo nie podaje odpowiedniej mocy i w tym przypadku chodzi tylko o prąd wyrażony w amperach, to w takiej sytuacji hub z własnym zasilaniem jak najbardziej pomoże.
Tyczy się to obu rodzajów złącz USB i FW.
Jeżeli coś ma oba gniazda i własny zasilacz, to bez znaczenia jest jakim kablem to podłączysz i tak trzeba zasilacz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

szable pisze:Co do ramki, spokojnie można zrobić samemu, tylko gdzieś w którymś rogu szyby jest jakiś sensorek, który "widzi" oryginalną ramkę, bo jak np włożysz odwrotnie (do góry nogami) to nie będzie skanował.
nie w rogu, a przy górnej krawędzi, znaczy początkowej, są dziurki oznaczające rodzaj ramki. dziurki te są potrzebne podczas używania programu firmowego, każdy inny program poradzi sobie bez dziurek.

aha, jeśli będziesz skanował pod Linuxem, to IEEE-1394 nie bangla. nie wiem jak w przypadku windozy, bo kabel gdzieś schowałem i nie wiem gdzie. a zresztą w nowym laptopie nie mam gniazda IEEE-1394.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Serwis Epsona sprzedaje ramki do 4990 i V700 za całkiem przyzwoite ceny, rzędu 30zł + VAT + dostawa.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

o, i to jest dobry news, bo mi ostatnio do średniego pękły. co prawda zakleiłem SG, ale co nówka, to nówka.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ