El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Mariusz72
-#
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2016, 12:47

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Mariusz72 »

Cześć,
Zakupiłem obiektyw El-Nikkor 50 f/4 z zamiarem używania go z powiększalnikiem Magnifax 4. Po wkręceniu w miseczkę (po uprzednim wykręceniu z niej wewnętrznego pierścienia) obiektyw nie daje prawidłowego obrazu. Czy do owego El-nikkora potrzebna jest jakaś niestandardowa miseczka lub adapter ? Co robię źle ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: powalos »

Mariusz72 pisze: obiektyw nie daje prawidłowego obrazu
Ale o co dokładnie chodzi i z jakiego formatu usiłujesz zrobić powiększenie ?
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Jerzy »

I jeszcze w którą stronę zwrócona jest miseczka :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: D.M.M. »

Odwróć miseczkę.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Nomad »

Miseczka powinna być wypukłą stroną do góry. Jeżeli wcześniej w powiększalniku był fabryczny Anaret 105 mm to miseczka jest założona odwrotnie.
Mariusz72
-#
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2016, 12:47

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Mariusz72 »

Dzięki, faktycznie założenie miseczki odwrotnie polepszyło sprawę, banalne :) Niestety nadal nie mogę dobrze wyostrzyć obrazu na maskownicy. Kiedy chcę uzyskać w miarę duży obraz (powiedzmy wypełniający arkusz 24x30) to głowica musi powędrować dość wysoko. Ale wtedy nawet przy maksymalnym ściśnięciu miecha nie uzyskuję ostrości, jakby brakowało jeszcze paru milimetrów. Ostrość udaje się uzyskać kiedy głowica jest bardzo nisko, ale wtedy obrazek jest bardzo mały. Przypominam że to obiektyw 50mm. Jakieś sugestie ?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Nomad »

Mariusz72 pisze: Dzięki, faktycznie założenie miseczki odwrotnie polepszyło sprawę, banalne :) Niestety nadal nie mogę dobrze wyostrzyć obrazu na maskownicy. Kiedy chcę uzyskać w miarę duży obraz (powiedzmy wypełniający arkusz 24x30) to głowica musi powędrować dość wysoko. Ale wtedy nawet przy maksymalnym ściśnięciu miecha nie uzyskuję ostrości, jakby brakowało jeszcze paru milimetrów. Ostrość udaje się uzyskać kiedy głowica jest bardzo nisko, ale wtedy obrazek jest bardzo mały. Przypominam że to obiektyw 50mm. Jakieś sugestie ?

Nie jest to sytuacja normalna. Po pierwsze trzeba sprawdzić czy w miechu nie ma czegoś co nie pozwala go do końca ścisnąć. Być może też miech zesztywniał po bardzo długim nieużywaniu. Następny element to sprawdzenie czy szuflada negatywu nie jest nieprawidłowo założona, czy ma obie szybki lub blaszki, czy negatyw jest dokładnie pomiędzy nimi...
W sumie obejrzałbym też obiektyw, jeżeli nie jest fabrycznie nowy - czy nie ma czegoś na gwincie co nie pozwala mu się wkręcić do końca.
Pytanie też czy miseczka jest oryginalna -ktoś kto ma takową może zmierzy jej głębokość dla porównania.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Henry »

Moje miseczki mają po 1,5cm.
Poza tym to że kolumna jest długa nie znaczy że da się wykorzystać z obiektywem 50mm na maksymalnej wysokości - to powiększalnik do średniego i jakby robić na 80mm to pewnie by poszło bez problemu.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Nomad »

Henry pisze: Moje miseczki mają po 1,5cm.
Poza tym to że kolumna jest długa nie znaczy że da się wykorzystać z obiektywem 50mm na maksymalnej wysokości - to powiększalnik do średniego i jakby robić na 80mm to pewnie by poszło bez problemu.

W moim Magnifaxie 3 A da się bez problemu wyostrzyć na maksymalnym podniesieniu kolumny. Nie widzę powodu dlaczego w nowszym modelu miało by się nie dać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: J.A. »

Oczywiście, że się da. Skala na kolumnie też obejmuje cały zakres, a instrukcja podaje krotność powiększenia dla wszystkich formatów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Mariusz72
-#
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2016, 12:47

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Mariusz72 »

Wygląda na to że nie tylko miseczkę żle zamontowałem, ale też ten holder (jak to się nazywa fachowo?) od negatywu miałem wsunięty do góry nogami ;) Teraz wszystko wydaje się być OK. Dziękuję wszystkim za porady.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Nomad »

Holder może być. Szuflada na negatyw też. Dzyndzel służący do podnoszenia jednej z jego części w celu przesunięcia negatywu powinien znajdować się u góry.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: J.A. »

Nomad pisze: Szuflada na negatyw
Często występuje pod nazwą "karetka".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: Nomad »

J.A. pisze:
Nomad pisze: Szuflada na negatyw
Często występuje pod nazwą "karetka".

Spotkałem się i z tym określeniem, aczkolwiek ciekawe jaki jest jego źródłosłów?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

El-Nikkor 50 z Magnifaxem 4

Post autor: J.A. »

karetka
1. specjalistyczny pojazd służący do przewożenia rannych, chorych oraz udzielenia pierwszej pomocy; ambulans, erka;
2. karetka pocztowa - samochód przystosowany do przewożenia poczty lub wartościowych przesyłek;
3. dawniej: jednokonna lub dwukonna kareta, rozpowszechniona w XIX i XX wieku jako miejski pojazd komunikacyjny;
4. w technice: przesuwany element lub zespół w maszynie.
Ode mnie.
W działach samobieżnych system automatycznego ładowania. Co w sumie spełnia warunki p. 4.

Źródłosłowu doszukiwałbym się w p. 3. Kareta równo się przesuwająca na kołach przeniesiona zapewne gdzieś w okolicach rewolucji przemysłowej do techniki, wydaje się być naturalną konsekwencją zaadoptowania istniejącej i popularnej nazwy dla nowego przedmiotu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ