Dylemat przed zakupem obiektywu

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

black
-#
Posty: 6
Rejestracja: 29 gru 2016, 00:03
Lokalizacja: Katowice

Dylemat przed zakupem obiektywu

Post autor: black »

Witam Serdecznie :)

....Otóż jestem przed zakupem obiektywu do średniego formatu (chciałbym go wykorzystać do powiększeń z rzędu 24x30cm -> 40x50cm)
Jest możliwość zakupu: Componon-s f/4 80mm za 150 zł lub Rodenstock Rodagon f/4 80mm za 260 zł. Chciałbym poznać opinie co do tego sprzętu i czy warto dołożyć do tego Rodagona...
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, czy te obiektywy są kompatybilne z mocowaniem M39??

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dylemat przed zakupem obiektywu

Post autor: Jerzy »

Hej!

Oba powinny być ok. Wygodniej jest mieć podświetlaną przesłonę, starsze modele mogą tego nie mieć.
O mocowanie się dopytaj, na 90% będzie to M39, ale zdarzają się przeróbki i inne mocowania.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Dylemat przed zakupem obiektywu

Post autor: Jerzy23 »

wg. mnie 99% markowych 6 soczewkowych obiektywów przy powiększeniu 40x50cm będzie działała niemalże tak samo. Szczególnie przy średnim formacie. Jeśli oba obiektywy nie posiadają jakiś wad ukrytych to nie odróżnisz ich po zdjęciach przy takich skalach powiększenia.

Na ostrość powiększeń ma znacznie większy wpływ zbieżność powiększalnika niż jakość obiektywu. Jak powiększalnik ma idealne płaszczyzny to da lepszy ( w sensie ostrzejszy) obraz z średniej klasy obiektywem niż rozchwiany z jakimś top Apo.

Ja mam rodagona 80/4 i używam go do formatu 6x7, Największe powiększenie jakie zrobiłem to około 60x80 cm i jest bez zarzutów.

pozdro

JW
jerzywierzbicki.com
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Dylemat przed zakupem obiektywu

Post autor: Arturl »

Musisz wcześniej obejrzeć szkła a zwłaszcza componona. Potrafi mieć wady. Poza tym to bardzo komfortowe obiektywy. Mam rodagony i od...20 lat nic się z nimi nie dzieje.
A.
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Dylemat przed zakupem obiektywu

Post autor: D.M.M. »

Hej, do małego obrazka mam Rodagona, a do średniego Componona-S. Przy takich powiększeniach żadnych różnic nie zobaczysz, jak pisał Jerzy23 ważniejsza będzie zbieżność powiększalnika.
ODPOWIEDZ