Dane z aparatów analogowych do komputera

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: J.A. »

Niektóre aparaty analogowe np. EOS 1V potrafią zapisywać dane podobnie jak cyfrówki, czas, przesłona itd. Wadą jest to, że najczęściej oryginalne kabelki i soft nie działają na nowych komputerach, są trudne do kupienia i b.drogie.

Ale dzisiaj buszując po ebayu natrafiłem na alternatywę. Robi to samo i chyba więcej co oryginał, oraz działa na najnowszych systemach operacyjnych.
Cena trochę wysoka, ale już dawno wiadomo analogowo raczej =/ tanio.

Aha, wynalazek działa z:
See our other auctions for Nikon N90, F90, N90s, F90x, F100, F5, F6 and Minolta Maxxum/Dynax 7/9 compatible Meta35 models.
A tu go można znaleźć na ebayu
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: taharii »

Nie działa z Cambo...
...ani z Mentorem...

...do kitu...
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: Henry »

Jest to jakaś ciekawostka, pytanie tylko czy ilość informacji zawarta w tych danych jest do czegoś przydatna? Zajrzałem do instrukcji EOS'a i w sumie jedyne co warto zapisać to data - to się po latach może przydać ;-) Ale w sumie jak ktoś ma taką funkcję to może skorzystać.

Tahihari: Analogowy sprzęt to i analogowe metody. W sumie najlepsze bo z zapisem naprawdę przydatnych informacji:
Obrazek
Arturel
-#
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2015, 10:51
Lokalizacja: Warszawa

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: Arturel »

Henry pisze: Jest to jakaś ciekawostka, pytanie tylko czy ilość informacji zawarta w tych danych jest do czegoś przydatna? Zajrzałem do instrukcji EOS'a i w sumie jedyne co warto zapisać to data - to się po latach może przydać ;-) Ale w sumie jak ktoś ma taką funkcję to może skorzystać.

Tahihari: Analogowy sprzęt to i analogowe metody. W sumie najlepsze bo z zapisem naprawdę przydatnych informacji:
Obrazek
Dodam tylko, że przed eosami dane zapisywał T90.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: taharii »

Henry wyjaśnij proszę ten obrazek, bo chyba nie ogarniam.

Klatki sobie opisuję oczywiście, ale tylko data, obiekt, przysłona, czas, korekta do wołania
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: J.A. »

Henry pisze: Zajrzałem do instrukcji EOS'a i w sumie jedyne co warto zapisać to data - to się po latach może przydać
Jeszcze geotagowanie by się mogło przydać. Ale to tak jak z exifem w cyfrówkach, jest tam dziesiątki bajtów informacji, z których nic nie wynika. Tak czy owak, w cyfrowych albumach na komputer typu LR dzięki datom, ładnie zdjęcia się sortują, co jest przydatne.
Arturel pisze: Dodam tylko, że przed eosami dane zapisywał T90.
Tylna ścianka, ktora mogła zapisać dane max dla 150-350 klatek i współpracowała z komputerem MSX :-). Konia z rzędem temu kto go widział
taharii pisze: Henry wyjaśnij proszę ten obrazek, bo chyba nie ogarniam.
Henry ma go ogarniać, Ty wymyśl sobie własny :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: Fikumiku »

Ja właśnie robię trochę na około;). Zapisuję w notatniku, a później po wywołaniu na koszulce z negatywem zapisuje dane, następnie skanuję a po tym importuje do Adobe LR i tam można sobie przy imporcie zapisać dane w pliku;) Data jest wyznacznikiem poszukiwań w archiwum, jak potrzebuje konkretne odbitki szukam na kompie skanów a później w koszulkach i pod powiększalnik;).
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: taharii »

J.A. pisze:Henry ma go ogarniać, Ty wymyśl sobie własny :-P
No to swój mam, napisałem jak to robię, natomiast nie zasnę spokojnie jeśli się nie dowiem co przedstawia obrazek ;)
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: JaZ99 »

Ja używam Exif4film na adroida. Zacna apka.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: J.A. »

Zacna, jak się ma czas i co ważniejsze ochotę na wpisywanie, akturat wtedy gdy się robi zdjęcia. O ile przy LF może to mieć sens, bo tu się raczej nie pstryka na lewo i prawo, to już przy 6x7 staje się to dość niewygodne, nie wspominając o mikrofilmie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: Henry »

taharii pisze: Henry wyjaśnij proszę ten obrazek, bo chyba nie ogarniam.
Całkiem proste - po kolei:
- zapisuję numer kasety i stronę
- robię szkic sceny i zaznaczam punkty pomiaru światła
- zapisuję wyniki pomiaru spotem
- nanoszę wyniki na skalę żeby ocenić rozpiętość sceny i zastanowić się jakie każdy punkt ma znaczenie
- wyznaczam punkt "środkowy" czyli strefę V albo jak tam sobie kto nazwie (X na skali f/10.1)
- koryguję wynik do ustawień obiektywu (E na skali) - czyli przymknąłem przysłonę o 2 działki a czas skróciłem 4 razy w stosunku do tego co miałem na światłomierzu
- zapisuję wstępnie jakie ma być wołanie (N+1 czyli 5 minut w D76 jeśli dobrze pamiętam)

Potem jak wywołam taki negatyw i coś jest nie tak to patrzę:
http://www.pbase.com/hfoto/image/150859911/medium.jpg
i wiem że w punkcie pomiaru E gdzie było -2 1/3 EV przy wywołaniu N+1 jeszcze mi się zachowały szczegóły a w punkcie A (+4EV) szczegóły już poleciały. I wiem czy źle oceniłem scenę (mogłem wywołać na N), czy może mam coś nie tak z kalibracją negatyw-wywołanie.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: Marianov. »

A ja dla zdjęć analogowych mam wbudowany czytnik pseudo EXIF w oczach czyli:
-Jeśli zdjęcie nie jest poruszone czas nie był za długi
-jeśli ostrość jest trafiona a ewentualne rozmycia się spodobają to przysłona była ok

I to mi wystarczy :-)

A tak zupełnie serio - miałem w Fuji naświetlanie wszystkich parametrów na krawędzi rogu klatki. I choć uważałem to za coś przydatnego to nigdy realnie nie skorzystałem z tych danych do czegoś praktycznego. Mówię tu oczywiście o średnim formacie.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Dane z aparatów analogowych do komputera

Post autor: outi »

Ja robię tak:
1. skanuję najgorszym z możliwych softów Iscan for linux, ma taką wadę, że nie numeruje kolejnych plików, zawsze domyślnie proponuje nazwę default.png przy zapisie
2. Ażeby dało się tego używać, napisałem sobie programik w pythonie, który monitoruje, czy w katalogu domowym właśnie zamknięto plik default.png po zapisie
3. po czym kopiuję go do folderu Skany/data i jako drugą kopię w dodatkowym podkatalogu raw/ (w tym z datą)
4. Przy uruchamianiu tego programu monitorujacego wpisuję film, aparat i inne rzeczy, które potem ladują w exif
ODPOWIEDZ