czyszczenie obiektywu

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Marek1953

Post autor: Marek1953 »

tak od siebie dodam jako ciekawostkę, prostak Nord może mnie cmoknąć w dużą dziurę po odsłonięciu przysłony obiektywu,
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Marek1953 pisze:tak od siebie dodam jako ciekawostkę, prostak Nord może mnie cmoknąć w dużą dziurę po odsłonięciu przysłony obiektywu,
cóż przyjacielu, wiedzę, ze jesteś niereformowalny i zwyczajnie niemiły, to niestety niesie za sobą oczywiste konsekwencje.

pozdrawiam
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

hej
ja czyszcze klinerem do optyki b&w i ściereczka z mikrofibry. Płyn nie jest zbyt tani ale wydajny - mam go juz 2 rok i połowa nie zeszła..
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Ma ktoś z was pomysł na pozbycie się grzybka, dawałem szkło do czyszczenia i non stop się pojawia skubany. Gdzie mogę uratować w miarę tanio 2 szkła od tego paskudztwa ?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Może ktoś Ci go rentgenem naświetli?
Będzie świecił parę dni ale grzyb nie powinien wrócić, a nawet jeśli to pogadać z kim będzie i na piwo iść...
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

taharii, dawki które ubiłyby grzyba są tak duże, że prędzej ugotujesz lampę w aparacie RTG przez zbyt długie naświetlanie :) Mała dawka raczej na grzyby nie działa. Tak samo jak trucizny gazowe. Pokarm mają cały czas (klej?). Zostaje nam tylko atak na wodę i temperaturę.

Co do pierwszego - pewnie wystarczyłoby obiektyw doprowadzić do stanu (niemal) bezwodnego, tylko na jak długi czas.
Druga wymagałby zabrania obiektywu na dość daleką wycieczkę po skali termometru (nie mam pomysłu w którą stronę) celem zniszczenia samych grzybów jak i przetrwalników, tyle że nie wiem czy klej i/lub powłoki by to przetrwały (szczególnie jeśli chodzi o wygrzewanie).
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

tol2di pisze:Ma ktoś z was pomysł na pozbycie się grzybka
Pozbyłem się go płynem "Izobłysk" do okularów. Starzy serwisowcy Olympusa posługiwali się tym: http://ecx.images-amazon.com/images/I/21Pidck7ONL.jpg
Wystarczyło nasmarować soczewkę paluchem i potem wytrzeć idealnie do sucha i odtłuścić izopropanolem. Żadnej w tym tajemnicy nie ma. Składnikiem czynnym tego specyfiku jest boraks i to on niszczy grzyba. A dlaczego stosowano krem? Ano dlatego, że w kremie jest on w postaci tak rozdrobnionej w emulsji, że nie ma obawy o porysowanie soczewki i powłok. Jeśli więc grzyb nie wżarł się w lepiszcze pomiędzy soczewkami, to w taki sposób można się go pozbyć.
Lux mea lex
cory
-#
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2014, 21:10
Lokalizacja: Częstochowa

odp

Post autor: cory »

Duzo ciekawych informacji można dowiedzieć się odwiedzjąc bloga fotograficznego Piotra Bławickiego na którego sam często zaglądam, bo znajdę tam dużo ciekawych informacji.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

cory, matko co za spam, szanowny reporter aż tutaj trafił?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nikt go widać nie chce czytać. Albo za mało czytaczy by z tego jakieś dutki były. :-)
Ale to raczej nie dziwne, skoro dużo ciekawych informacji można tam znaleźć i dużo ciekawych informacji tam wyczytał cory.
Jeśli polszczyzna na tym bloku jest tak wysublimowana jak w powyższym zdaniu. :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

czyszczenie obiektywu

Post autor: Jerzy23 »

Nie chcę otwierać nowego tematu. Mam EL- Nikkora 50/2.8 i patrąc w obiektyw , kiedy jest włączony powiekszalnik, widzę jakby mleczny osad. Wygląda to tak jakby obiektyw był wewnątrz zapylony.

Czy da się to jakoś wyczyścić domowymi metodami?
jerzywierzbicki.com
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

czyszczenie obiektywu

Post autor: darekdp »

Obiektyw powiększalnikowy ma prostą konstrukcję. Wystarczy suwmiarka jako klucz do odkręcenia pierścieni mocujących
soczewki. Trzeba tylko zapamiętać lub zaznaczyć strony soczewki, aby jej nie włożyć "do góry nogami".
Izopropanol, wata i mikrofibra powinny wystarczyć.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

czyszczenie obiektywu

Post autor: dejnekas »

Lepiej kupic tani klucz do takich rzeczy - mniejsze ryzyko uszkodzenia szkla.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

czyszczenie obiektywu

Post autor: Jerzy23 »

Darek, a mogę użyć zwykłego spirytusu? Mój nikkor rozkręca sie na 2 elementy, przedni i tylni...

pozdro
JW
jerzywierzbicki.com
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

czyszczenie obiektywu

Post autor: darekdp »

Nie wiem. Izopropanol nie zostawia śladów i można go kupić na alle za kilkanaście PLN.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ