Czasy kolejnych wywołań jak policzyć dla wołań po cztery negatywy?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Czasy kolejnych wywołań jak policzyć dla wołań po cztery negatywy?

Post autor: rysiek1996 »

Panowie, wątek się rozwinął ale kto udzieli mi odpowiedz na pytanie zadane w temacie?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czasy kolejnych wywołań jak policzyć dla wołań po cztery negatywy?

Post autor: Jerzy »

+10% czasu. Czasem tak robię i jest ok, tyle że wołam np. 2 filmy 135 i potem jeden 120.
Konkretnie: by zalać koreks potrzebuję 700 ml płynu. 1+1 to 350 ml wywoływacza (stock, czyli w przypadku ID-11 proszku wymieszanego z odpowiednią ilością wody) oraz 350 ml samej wody. Czas wołania to np. 11 minut. Po wołaniu zlewam wywoływacz do pojemnika i zakrywam go.
Drugie wołanie (tego samego dnia, im szybciej tym lepiej): film ten sam, więc powinno być 11 minut. Ale ponieważ wywoływacz jest trochę zużyty, dodaję 10%, czyli 66 sekund. Wołam więc w 12 min i 10 sekundach (zaokrąglam sobie w górę).
Jasne?
1+1 to coś innego niż 1+3. Inny kontrast, inne przejścia tonalne. Niuanse, ale jednak.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Czasy kolejnych wywołań jak policzyć dla wołań po cztery negatywy?

Post autor: Henry »

rysiek1996 pisze: Panowie, wątek się rozwinął ale kto udzieli mi odpowiedz na pytanie zadane w temacie?
A czytałeś w ogóle dokumentację Ilforda?

Korygujesz czas już od pierwszego wywołania 4 filmów na raz.
"If a series of individual films is being developed in 1 litre of stock ID-11, compensate for the loss of developer activity after developing the first film by increasing the development time 10% for each successive film"
Chyba że wywołujesz w 5 litrach wywoływacza:
"e.g. if 5 litres of stock ID-11 are being used then increase the development times by 10% after processing every batch of 5 films. "

No i oczywiście:
"It is more inconsistent to reuse developer with time compensation than to use a developer and replenishment system. The time compensation can only be an approximation to cover a wide range of film and negative types. For example, if due to the subject matter the negatives are relatively clear when developed then little of the developing agents will have been used in processing them. At the other extreme if the negatives are well blackened after development then more developing agent will have been used."
ODPOWIEDZ