czas wołania - tabelki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

czas wołania - tabelki

Post autor: rysiek1996 »

Klisza AGFA APX 400, temperatura 20, 1' przewracanie koreksem, 10" każdej następnej minuty kręcenie, naświetlanie zgodnie z czułością nominalną. ,,Zadymienie" jest równomierne na całej powierzchni kliszy.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

czas wołania - tabelki

Post autor: technik219 »

Film stary, więc to, że jest zadymiony to normalne. Zadymienie prawdopodobnie zwiększone działaniem światła w ciemni. Tak stare filmy, zwłaszcza o wyższej czułości podczas przechowywania "tracą" czułość. Myślę, że należało go naświetlać jak 200 ASA (najwyżej), a nawet jeszcze mocniej.
Jeśli masz tych filmów więcej, to następny naświetl na 200 ASA. Zadymienie można próbować zmniejszyć po wywołaniu i utrwaleniu kąpiąc film w rozcieńczonym osłabiaczu Farmera, ale to proces dosyć ryzykowny i wymaga wprawy w ocenie stopnia osłabienia. Takie osłabianie zadymienia powoduje wizualne powiększenie ziarnistości - niewielkie, ale zawsze.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

czas wołania - tabelki

Post autor: J.A. »

Pod warunkiem, że to Agfa z rombem, a nie AgfaPhoto z kółkiem. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

czas wołania - tabelki

Post autor: rysiek1996 »

Nie mam więcej tych filmów. Przesiądę się raczej na coś jeszcze produkowanego, kodak albo coś innego. Przymierzam się do fotografii portretowej. Pod tym kątem chcę skompletować sprzęt i dojść do wprawy w obróbce klisz i papierów. Poniżej to co mi wyszło po zeskanowaniu kliszy, taki miejscowy widoczek.
Załączniki
Bez nazwy-2_edytowany-1.JPG
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

czas wołania - tabelki

Post autor: marcinfoto »

Witam

Zakupiłem kiedyś poprzez forum pare sztuk rolleia rpx 100 na średni format , teraz dopiero chce się za wołanie pierwszego filmu i natrafiam na problem typu - jakie czasy ?

Chcę użyć wywoływacza tetenal ultrafin i nigdzie nie mogę znaleźć info jak wołać tym wywołaczem poza tą informacją :
http://filmdev.org/recipe/show/7607

ale tutaj jest mowa o plusie, i tylko jedna konfiguracja więc nie wiem jak to odnieść do tego który posiadam i jakie są możliwe inne opcje wołania .

Jeżeli ktoś przerabiał taką konfigurację to będę wdzięczny za informacje :)
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

czas wołania - tabelki

Post autor: powalos »

marcinfoto, a tu zaglądałeś ? http://www.digitaltruth.com/devchart.php
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

czas wołania - tabelki

Post autor: Nomad »

powalos pisze: marcinfoto, a tu zaglądałeś ? http://www.digitaltruth.com/devchart.php
Akurat na DT czasu dla Ultrafinu nie widzę.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

czas wołania - tabelki

Post autor: marcinfoto »

Nomad pisze:
powalos pisze: marcinfoto, a tu zaglądałeś ? http://www.digitaltruth.com/devchart.php
Akurat na DT czasu dla Ultrafinu nie widzę.
Ja też niestety nie :(
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

czas wołania - tabelki

Post autor: J.A. »

DT to akurat najgorsze źródło czasów wywoływania.
marcinfoto, zrób tak. Znajdź parę filmów i parę wywoływaczy, które będą miały podzbiór wspólny.
Np. Twój Rollei wywołuje się w D76 w czasie 8 min.
Jakiś film w D76 wywołuje się w czasie 10 min.
Jakiś film w Ultrafinie wywołuje się w czasie X min
Twój Rollei w Ultrafinie wywołuje się w czasie X min razy 8/10.
Ja tak robię i w zasadzie nigdy od pierwszego wywoływania nie ma filmu do kosza. Jakieś poprawki trzeba wnieść, ale nigdy nie są to duże poprawki.
Dobrze by zamiast D76 znaleźć jakiś wspólny wywoływacz oparty na redaktorach takich jak w Ultrafinie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

czas wołania - tabelki

Post autor: marcinfoto »

J.A. pisze: DT to akurat najgorsze źródło czasów wywoływania.
marcinfoto, zrób tak. Znajdź parę filmów i parę wywoływaczy, które będą miały podzbiór wspólny.
Np. Twój Rollei wywołuje się w D76 w czasie 8 min.
Jakiś film w D76 wywołuje się w czasie 10 min.
Jakiś film w Ultrafinie wywołuje się w czasie X min
Twój Rollei w Ultrafinie wywołuje się w czasie X min razy 8/10.
Ja tak robię i w zasadzie nigdy od pierwszego wywoływania nie ma filmu do kosza. Jakieś poprawki trzeba wnieść, ale nigdy nie są to duże poprawki.
Dobrze by zamiast D76 znaleźć jakiś wspólny wywoływacz oparty na redaktorach takich jak w Ultrafinie.

Hejj

Też właśnie myślałem o czymś takim jak piszesz żeby zaryzykować , jednak stwierdziłem że skoro nie ma pewniaka to zamiast kombinować rozrobię D-76 który posiadam.Spędził rok czy dwa w garażu ale czytałem na forum że nic mu nie mogło zaszkodzić więc skoro dla niego udało mi się znaleźć podane czasy pod tego rolleia to go rozrobię a tetenal zostawię na później bo jeszcze jest nie ruszony :)

Ale na przyszłość jak trafi mi się coś co nie będzie pasowało to będę kombinował tak jak piszesz;)

Pozdrawiam
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

czas wołania - tabelki

Post autor: dejnekas »

J.A., A dlaczego DT jest najgorsze? Jakies złe doświadczenia?
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

czas wołania - tabelki

Post autor: J.A. »

Czasy tam zamieszczone są od Sasa do lasa. Zapewnia wiele z nich jest wartościowe, ale kilka razy jak coś tam poszukiwałem, to nijak mi nie pasowały tam znalezione z moimi doświadczeniami oraz z ww sposobem obliczania, a ta metoda naprawdę dobrze się sprawdza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

czas wołania - tabelki

Post autor: J.A. »

A ja stawiam dolary przeciw psiej kupię,, że nie chodzi o dymy tylko adres www w Twojej stopce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

czas wołania - tabelki

Post autor: 4Rider »

Dam dobry przepis na Fomę 200 @64 co prawda wołałem tak tylko szitki 9x12 ale myślę że w średnim efekt będzie podobny - zresztą to wkrótce sprawdzę: 1+2+100 12' 21* - negatyw lekko brązowy, dobrze się skanuje, powiększeń nie robiłem - nie mam powiększalnika do LF. Wiem nie jest to zbyt lubiany negatyw, ale w tej kombinacji wychodzi całkiem nieźle, a ISO 64 to całkiem sporo jak na LF, gdzie raczej koniecznością wydaje się użycie statywu...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

czas wołania - tabelki

Post autor: apphex »

Ja ostatnio wołałem HP5 na EI6400 w DDXie, 20st na 35min - całkiem ciekawie to wyszło:
Załączniki
tempImageForSave.jpg
tempImageForSave 2.jpg
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ODPOWIEDZ