Cyjanotypia-znikanie

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

xhanka
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2015, 12:31

Cyjanotypia-znikanie

Post autor: xhanka »

Dzien dobry,
Od jakiegos czasu probuje rozne techniki klasyczne. Jednak mam problem z podstawowa cyjanotypia. Mieszajac roztwory a(cytrynian zelazowo amonowy) b(zelazicyjanek potasu) naswietlam nawet godzine. Obraz po naswietlaniu jest widoczny, czytelny. Wrzucam do kuwety z woda i wszystko znika. Nie wiem w czym jest problem. Prosze o pomoc :)
Załączniki
Obraz po naswietlaniu
Obraz po naswietlaniu
Ostatnio zmieniony 26 lis 2015, 14:49 przez xhanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

receptury jakie masz?
xhanka
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2015, 12:31

Post autor: xhanka »

roztwor A: woda 100ml, K3[Fe(CN)6] 10g
roztwor B: woda 200ml, cytrynian zelazowo-amonowy 35g

mieszam a z b, nanosze na papier akwarelowy, suszę i naświetlam. Nastepnie do kuwety z wodą --> obraz znika
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Wygląda na to, że masz za małe stężenie i nieprawidłowe proporcje.

Ja mam taki przepis

Roztwór 1: 400ml wody + 100g cytrynianu żelazowo-amonowego (zielonego), po rozpuszczeniu uzupełnić wodę do 500ml

Roztwór 2: 400ml wody + 40g żelazicyjanku potasu, po rozpuszczeniu uzupełnić wodę do 500ml
xhanka
-#
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2015, 12:31

Post autor: xhanka »

A niby przepis z fachowej ksiązki Pawła Janczaruka.

Dzięki! spróbuję takimi proporcjami :)
amalius
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 sty 2016, 13:38
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: amalius »

Mam ten sam problem. Tylko, że mam inne, większe stężenia wg. książki Sommera "Vademecum fotografa" z 1946 roku. - 25 g cytrynianu na 60 ml wody i 9 g żelazicyjanku na 60 ml wody. Mieszam 1:1 i to samo - wszystko spływa.

[ Dodano: Pią 05 Lut, 2016 ]
Zrobiłem wg proporcji podanych w poście wyżej i to samo. Wszystko spływa.

[ Dodano: Sob 06 Lut, 2016 ]
Siedziałem cały wieczór i kombinowałem. Okazało się, że kładę za grubą warstwę formuły. Trzeba pokryć bardzo cienką warstwą. Po prostu jak jest gruba położona roztwór, to błękit pruski wytwarza się na powierzchni zaschniętej warstwy światłoczułej a pod spodem nie i jak przychodzi na to woda, to wszystko po prostu spływa, włącznie z warstwą nierozpuszczalnego w wodzie błękitu pruskiego. Proporcje są tutaj mniej istotne. Wyszło mi z roztworami bardziej rozcieńczonymi i tymi mniej.

[ Dodano: Nie 07 Lut, 2016 ]
Dodam jeszcze jedną ważną uwagę. W cyjanotypii okazuje się, że ważne jest światło. Poprzednie nieudane próby robiłem z użyciem lampy sodowej 400 W, która w zupełności wystarcza mi do gumy, czy papieru solnego, ale do cyjanotypii już nie. Nawet godzina naświetlania daje marne rezultaty. Dzisiaj wyniosłem się na ładne i ostre słońce i dopiero wszystko naświetliło się jak trzeba i wystarczyło 12 minut. Wniosek - do cyjanotypii potrzeba mocnego promieniowania UV. Pozostaje mi więc albo zmienić lampy na UV, albo naświetlać w słońcu. Sumując: warstwa formuły musi być cienka i światło z mocnym UV.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Cyjanotypia-znikanie

Post autor: zladygin »

xhanka pisze: 26 lis 2015, 12:36 Sumując: warstwa formuły musi być cienka i światło z mocnym UV.
Czy to nie jest kwestia papieru? Do tej pory używałem akwarelowe bez najmniejszego problemu, niezależnie od grubości nakładanego roztworu lub teceptury. Teraz, nie mając dostępu do swojego ulubionego nabyłem taki gładki i wszystko spływa - może roztwór nie wsiąka?
Miał ktoś jeszcze podobny problem?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Cyjanotypia-znikanie

Post autor: Imperitus »

zladygin, grubość nie ma tu aż takiego znaczenia jak to czym przeklejony jest papier, klej żywiczny czy garbowana żelatyna dają bardzo hydrofobowy papier. Szukaj papierów przeklejanych tradycyjnie, może moja ulubiona Rosaspina od Fabriano się nada. Hannemühle też robi bardzo dobre. Współczesne papiery mają też masę obciążalników i wypełniaczy które dalej będą pogarszać nasiąkliwość. Jakiś gruby Washi powinien też dać radę, one są przeklejane w masie śluzami roślinnymi
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

Cyjanotypia-znikanie

Post autor: sadziak »

Ja robię roztwor A: woda 100ml, żelazicyjanek 10g
roztwor B: woda 100ml, 19g.

Jest git. A tysiące odbitek już zrobiłem. Spływa w 2 przypadkach - za słabo naświetlone (czym naświetlasz?), albo papier nie jest bezkwasowy.
ODPOWIEDZ