CYJANOTYPIA

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Re: problem przy płukaniu wodą - pomocy !!!

Post autor: Pet »

Luna pisze:Resztę papieru schowałm w ciemne miejsce.
A jak długo ten papier leżał w tym ciemnym miejscu? I czy przypadkiem warstwa cyjanotypii nie była nieco ciemniejsza od tej świeżo nałożonej i wysuszonej?
amalius
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 sty 2016, 13:38
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: amalius »

Mam ten sam problem. Po naświetleniu i włożeniu do wody cały obraz znika. Próbowałem rożnych opcji. Nic nie działa. Macie jakieś pomysły?

[ Dodano: Sob 06 Lut, 2016 ]
Siedziałem cały wieczór i kombinowałem. Okazało się, że kładę za grubą warstwę formuły. Trzeba pokryć bardzo cienką warstwą. Po prostu jak jest gruba położona roztwór, to błękit pruski wytwarza się na powierzchni zaschniętej warstwy światłoczułej a pod spodem nie i jak przychodzi na to woda, to wszystko po prostu spływa, włącznie z warstwą nierozpuszczalnego w wodzie błękitu pruskiego. Proporcje są tutaj mniej istotne. Wyszło mi z roztworami bardziej rozcieńczonymi i tymi mniej.

[ Dodano: Nie 07 Lut, 2016 ]
Dodam jeszcze jedną ważną uwagę. W cyjanotypii okazuje się, że ważne jest światło. Poprzednie nieudane próby robiłem z użyciem lampy sodowej 400 W, która w zupełności wystarcza mi do gumy, czy papieru solnego, ale do cyjanotypii już nie. Nawet godzina naświetlania daje marne rezultaty. Dzisiaj wyniosłem się na ładne i ostre słońce i dopiero wszystko naświetliło się jak trzeba i wystarczyło 12 minut. Wniosek - do cyjanotypii potrzeba mocnego promieniowania UV. Pozostaje mi więc albo zmienić lampy na UV, albo naświetlać w słońcu. Sumując: warstwa formuły musi być cienka i światło z mocnym UV.
ODPOWIEDZ