CYJANOTYPIA

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

p1ot3 pisze:
rayman pisze: Używam papieru Fabriano i krochmalu na zimno.
i wychodzi Ci to? nie slyszalem o przeklejaniu papieru pod cyjanotypie.
Jako tako, efekt masz w podanym przeze mnie linku, choć skaner pogubił mi parę szczegółów w bieli i zniekształcił ostateczną barwę.

O krochmalu wyczytałem tutaj:

http://www.ciemnia.net/index.php?idg=wa ... yjanotypia

Co do solarium: Spróbuję na dniach, kupiłem dziś takie za 29zł na allegro :) Negatywy mam dość gęste, ale myślę że sobie jakoś poradzę. Może moim błędem było dawanie zbyt cienkiej warstwy emulsji - dawałem dosłownie kropelkę i starałem się ją równomiernie rozwałkować po całej powierchni.

Dzięki za pomoc :)
Ostatnio zmieniony 17 cze 2011, 17:53 przez rayman, łącznie zmieniany 2 razy.
A niech mnie TSS pokąsa!
mladyga
-#
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2011, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mladyga »

Cześć, jestem kompletnie świeży i powoli próbuje ugryźć temat.

Są jakieś kryteria co do kliszy do cyjanotypii? musi być kolorowa ? czy czarno biała?

można naświetlać przygotowany papier światło czuły powiększalnikiem z zmodyfikowaną żarówką ?
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Nie mam duzego doswiadczenia, uzywam ramki do stykowek i swiatla slonecznego do naswietlania. Ciemnia jest dobra do normalnej fortografii, w cyanotype caly proces od uczulania papieru do zakladania papieru i negatywu na styk mozna wykonywac przy slabym swietle obojetnie jakiego zrodla bez promieni UV. Wg mnie nie mozna uzyskac odbitki cyanotype nasladujac proces uzyskiwania normalnych odbitek przy pomocy powiekszalnika.
Dobra ramka do stykowek gwarantuje doskonale odwzorowanie detali nawet na papierach z faktura. Kladzenie pod szyba nie wystarcza
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
Awatar użytkownika
rifley
-#
Posty: 65
Rejestracja: 04 lis 2009, 23:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rifley »

mladyga pisze: można naświetlać przygotowany papier światło czuły powiększalnikiem z zmodyfikowaną żarówką ?
1.Emulsja chromianowa jest czuła na UV
2.Przy tak długich czasach negatyw by się nagrzał i zmieniał wielkość
3.Rozproszona wiązka UV naświetlała by elementy które nie powinny być (zadymienie)

Takie są moje teoretyczne rozważania - niepotwierdzone praktyką. Nie mniej przy gumie się sprawdzają.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Naświetlam cyjanotypie stykowo za pomocą domowego mini-solarium UV. Kładę je płasko na szybie, żarówkami (4 szt) do szyby i czas naświetlania dla formuły uproszczonej wynosi u mnie ponad godzinę. Dla porównania: w pełnym słońcu 20-30min.

Naświetlając coś takiego w powiększalniku (nawet przy żarówce 100W) mocno nagrzejesz negatyw, tak jak napisał poprzednik.

P.S. Jeżeli jednak zdecydujesz się na naświetlanie tego światłem z jakiejś mocnej żarówki UV, zainwestuj też w dobrą ochronę oczu, wiem co mówię ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

rayman pisze: 1)Wciąż kuleje u mnie naświetlanie. Używał ktoś kiedyś tych mini-solariów ze świetlówkami UV? Postanowiłem zaryzkować zakup takowego za 30zł. Ile takie takie coś naświetlać takim źródłem światła? Próbował ktoś?
Hey , tylko uważaj na oczy i skórę .
Promienie UV potrafią narobić bałaganu . Zwłaszcza w oczach.
ju_87
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

junkers_ju-87 pisze:
rayman pisze: 1)Wciąż kuleje u mnie naświetlanie. Używał ktoś kiedyś tych mini-solariów ze świetlówkami UV? Postanowiłem zaryzkować zakup takowego za 30zł. Ile takie takie coś naświetlać takim źródłem światła? Próbował ktoś?
Hey , tylko uważaj na oczy i skórę .
Promienie UV potrafią narobić bałaganu . Zwłaszcza w oczach.
Raz już byłem na tyle głupi, że dostałem tym po oczach (na szczęście nie bezpośrednio). Teraz zastanawiam się co będzie nadawało się do ochrony wzroku, póki co tego nie tykam.

Dobrej klasy (ze sklepu z art.BHP a nie markeciane) google spawalnicze będą się nadawać? Tak się składa że mam takie.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2011, 23:03 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

rayman pisze:
junkers_ju-87 pisze:
rayman pisze: 1)Wciąż kuleje u mnie naświetlanie. Używał ktoś kiedyś tych mini-solariów ze świetlówkami UV? Postanowiłem zaryzkować zakup takowego za 30zł. Ile takie takie coś naświetlać takim źródłem światła? Próbował ktoś?
Hey , tylko uważaj na oczy i skórę .
Promienie UV potrafią narobić bałaganu . Zwłaszcza w oczach.
Raz już byłem na tyle głupi, że dostałem tym po oczach (na szczęście nie bezpośrednio). Teraz zastanawiam się co będzie nadawało się do ochrony wzroku, póki co tego nie tykam.

Dobrej klasy (ze sklepu z art.BHP a nie markeciane) google spawalnicze będą się nadawać? Tak się składa że mam takie.
Nie musisz mieć okularów.
Wystarczy że przed włączeniem urządzenia , opuścisz pomieszczenie .
Przecież włącznik możesz zrobić w sąsiednim pomieszczeniu.
Masz z głowy problem z naświetlanie oczu i skóry.
ju_87
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

:shock: czym Wy to swiecicie?! lampami lukowymi? :mrgreen:

okulary spawalnicze to sa dobre jak sie spawa 8h dziennie. na dodatek to przez nie przeciez nic nie bedzie widac. tylko luk. swiece od kilku lat bez okularow spawalniczych, okladania sie olowiem i malowania runow ochronnych. co roku robie badanie wzroku. jak na razie doprosilem sie okularow powiekszajacych do czytania. swiecilem takim minisolarium do twarzy - odwracalem je do sciany o ktora opieralem kopioramke. mysle, ze wystarczyloby zastawic czyms, zeby nie odbijalo wszystkiego bezposrednio do pokoju. mam tez lampe do naswietlania akwariow, na duze swietlowki. do cyjanotypii potrzebuje od 7 minut wzwyz. lampa wisi jakis 30cm nad podloga. jak ja wlacze to sobie swieci a ja tylko wymieniam odbitki w kopioramce.

dobrze jest byc ostroznym, ale bez przesady. trzeba znac narzedzia, ktorymi sie operuje.

p.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2011, 01:43 przez voided, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Skóra skórą, bo to w końcu (jak by nie patrzeć) przyrząd do opalania, ale wzrok to rzecz najcenniejsza jaką posiadam. Lepiej chuchać na zimne niż potem ew. gadać że Polak mądry po szkodzie - szczególnie jeżeli przypomnę sobie ból głowy i oczu z jakim miałem do czynienia przy pierwszej zabawie tym urządzeniem.

W łazience mam białe kafelki i b.mało miejsca by cokolwiek tam ustawić/przesłonić/odbić/zasłonić.

Chcąc nie chcąc póki co, całe światło odbija się od ścian. Samo ustrojstwo musi stać na pralce, bo nie ma nawet na nie miejsca na podłodze (urok budownictwa z wielkiej płyty) i za dużo tam nie wyczaruję.
p1ot3 pisze:okulary spawalnicze to sa dobre jak sie spawa 8h dziennie. na dodatek to przez nie przeciez nic nie bedzie widac
Widać ile trzeba. Poza tym szybki można zawsze na moment uchylić gdy trzeba coś podejrzeć i po sprawie :)
Ostatnio zmieniony 21 lip 2011, 02:25 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

nie odczytaj mojego postu jako namawianie do zaniechania wszelkich srodkow ostroznosci. ale, wiesz, ten solar do twarzy to zalecaja uzywac po 30 minut dziennie - dla zachowania zdrowej cery. oczywiscie z okularami uv.


p.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w sklepie dla dentystów możesz kupić takie okulary http://www.sklep.mercontrol.com.pl/9850 ... maranczowe o!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Nie prościej odpalać lampę za pomocą gniazdka bezprzewodowo sterowanego radiowo pilotem? Teraz są już przystępne cenowo.
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

Witam,
Mam zamiar się pobawić.
Jako że zależy mi na przejściach tonalnych, mam zamiar stworzyć roztwór wg poprawionej formuły wg. Mike Ware'a. Tylko problem jest jeden. M.in. w linku podanym wyżej, ale nie tylko, są sprzeczne informacje.
http://www.ciemnia.net/index.php?idg=wa ... yjanotypia
W składnikach jest podany dwuchomian amonu, a w opisie sporządzania roztworu jest, żeby dodać 10 razy więcej dwuchromianu potasu. Więc moje pytanie, jaka jest różnica? Co powinnam dodać? Czy będzie taka różnica jak w gumie? Potasowy-większy kontrast, amonowy-mniejszy? (mam nadzieję że nie pomieszałam). Jak to wpłynie na światłoczułość?
I w recepturze jest podane w mililitrach. Jeśli mam odczynniki w formie nie płynnej to ile mam dodać? Roztwór nasycony, czy jak? :)
Liczę na szybką odpowiedź :)
Pozdrawiam

ZNALAZŁAM :)
http://www.mikeware.co.uk/mikeware/New_ ... ocess.html


Pochwalę się :)
Załączniki
Cyjanotypia na papierze akwarelowym, tonowana herbatą czarno-zieloną
Cyjanotypia na papierze akwarelowym, tonowana herbatą czarno-zieloną
Cyjanotypia na drewnie <br />Prześwietlona :(
Cyjanotypia na drewnie
Prześwietlona :(
Luna
-#
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2015, 18:18
Lokalizacja: Toruń

problem przy płukaniu wodą - pomocy !!!

Post autor: Luna »

Witam,

Mam mały problem, który pojawił się podczas wywoływania drugiej i trzeciej odbitki. A mianowicie : obraz całkowicie zanika i papier robi się biały. Emulsję zrobiłam zgodnie z przepisem, papier do akwareli. Nałożyłam emulsję na 10 kartek. Po wyschnięciu kartki miały kolor żóło-zielony. Pierwszą odbitkę zrobiłam jak tylko papier wysechł. Wszystko wyszło ładnie. Resztę papieru schowałm w ciemne miejsce. Dziś chciałam zrobić kolejne odbitki i kicha. Po naświetleniu i włożeniu do wody wszystko zeszło, a kartka pozostała biała. Naświetlałam kartki w słońcu przez 20 minut. Czy może to być kwestia grubości emulsji na papierze, czy może papier się przeterminował ?
ODPOWIEDZ