coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: tomstg »

Szanowni,
Tytułowy wywoływacz daje w efekcie odbitki w dość zimnym tonie, co także potwierdzają obserwacje innych. Czy moglibyscie polecić jakiś konkurencyjny wywoływacz, ktory by dawał z papierami RC ilforda (expres i MG) trochę cieplejszy ton, a już na pewno bardziej neutralny? Najlepiej w płynie.

I jeszcze pytanie, czy roboczy roztwór tego wywoływacza moze postać 24 godziny w kuwecie bez uszczerbku? (nakryty folią, zeby nie parował) Rozumiem, ze jak na drugi dzien papier bedzie mi sie poprawnie wywoływał w normalnym czasie to bedzie to oznaczać, ze wywoływacz jest ok?

tom
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: J.A. »

Nie przykrywaj folią tylko wstawiaj w drugą taką samą kuwetę, tak żeby pływała. Tytułowego wywoływacza nie używam, więc na resztę pytań nie znam odpowiedzi. Jeżeli wywoływacz wywołuje, tzn. że działa ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: tomstg »

Ok, rozumiem, że drugą kuwetę wstawiam w tą z wywoływaczem i ta górna pływając zmniejsza powierzchię parowania? No ale jakbym przykrył folią spozywczą np. to byłby chyba ten sam efekt?
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: wosk »

tomstg pisze:wywoływacz, ktory by dawał z papierami RC ilforda (expres i MG) trochę cieplejszy ton, a już na pewno bardziej neutralny? Najlepiej w płynie.
Nie w płynie, ale cieplejszy: Bromophen Ilforda (korzystam, polecam). No i typowo ciepły Ilford Multigrade Warmtone, w dodatku w płynie (ale tego nie stosowałem).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: J.A. »

tomstg pisze: Ok, rozumiem, że drugą kuwetę wstawiam w tą z wywoływaczem i ta górna pływając zmniejsza powierzchię parowania? No ale jakbym przykrył folią spozywczą np. to byłby chyba ten sam efekt?
Nie ten sam, bo pod folią zamknięsz powietrze (tlen), a to właśnie tlen rozkłada wywoływacz. Pływająca kuweta działa ja zalanie butelki "pod korek".
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Lustan
-#
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:30
Lokalizacja: Wybrzeże

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: Lustan »

Witam Szanowne Koleżanki i Szanownych Kolegów

Wywoływacze stężone "ciepłe" nie wywołają papieru RC w tonacji ciepłej.
Papiery lforda RC MG wywołane w wywoływaczu Tetenala W lub WA
mają trochę inną "barwę" czerni. Do ciepłej tonacji wiele im brakuje.

Stan
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: tomstg »

Lustan pisze: Wywoływacze stężone "ciepłe" nie wywołają papieru RC w tonacji ciepłej.
Papiery lforda RC MG wywołane w wywoływaczu Tetenala W lub WA
mają trochę inną "barwę" czerni. Do ciepłej tonacji wiele im brakuje.

Stan
Ja potrzebuję o lekki tylko ton cieplej od tego co mi wychodzi w Eukobromie, zwlaszcza chodzi mi o biel. Zastanawiam sie tylko teraz czy w ogole jest szansa na ocieplenie bieli papieru RC, ktory po prostu jest taki jaki jest i moze tylko jedyne wyjscie to papier FB. Juz sam nie wiem.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: J.A. »

A baryt nie jest taki jaki jest? Dokładnie tak samo jak RC.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Lustan
-#
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:30
Lokalizacja: Wybrzeże

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: Lustan »

Witam
Żeby uzyskać zamierzony cel tzn. ciepły odcień obrazu, trzeba robić na barycie.
Za kilka dni będę testował parę ADOX Adatol WA z Tetenalem RC.
Kolego J.A., próba przykrycia kuwety z wywoływaczem rozcieńczonym
ze stężonego, drugą kuwetą, do następnego "posiedzenia" nie przejdzie.
Za szybko siada .
Praktycznie są to wywoływacze "jednostrzałowe ".
Udało mi się kiedyś zagazować w butli Tet. W na kilka dni.!
Nieśmiertelny, kultowy Fenal na pewno wytrzyma taką próbę.
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: tomstg »

J.A. pisze: A baryt nie jest taki jaki jest? Dokładnie tak samo jak RC.
Coś czuję, że błądzę strasznie... To moze zadam pytanie: na czym polega techniczna różnica w nadaniu ciepłego odcienia odbitkom przez wywołanie tylko w "ciepłym" wywoływaczu w stosunku do tonowania (czyli wybielanie + tonowanie sepia)? Bo wyobrażam sobie, że to pierwsze jest tylko dość prostym narzędziem na nadanie ciepłego tonu tylko dla ciemnych partii, czyli tam gdzie jest koncentracja srebra, a własny odcień papieru i tak nadal odpowiada za temperaturę jasnych partii. Tak wiec jesli chcę miec ciepłe swiatła to powinienem miec juz sam papier w ciepłym odcieniu. Wiem, ze najlepiej spróbować i zobaczyć, ale lubię znać mechanizm. Czytam materiały w tym temacie tylko po angielsku i nie jestem pewien czy dobrze to załapałem.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: tomstg »

[quote="Lustan"
Praktycznie są to wywoływacze "jednostrzałowe ".
[/quote]

A czy taki strzał moze trwać 24h? Np. w piątek wieczorem zaczynam zabawę i kontunuuję w sobotę od rana. Na noc chce to tylko zabezpieczyć zeby nie parowało. Papieru duzo nie przerabiam, wiec wywojka nie zużywa swojej mocy.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: J.A. »

tomstg pisze:
J.A. pisze: A baryt nie jest taki jaki jest? Dokładnie tak samo jak RC.
Coś czuję, że błądzę strasznie... To moze zadam pytanie: na czym polega techniczna różnica w nadaniu ciepłego odcienia odbitkom przez wywołanie tylko w "ciepłym" wywoływaczu w stosunku do tonowania (czyli wybielanie + tonowanie sepia)? Bo wyobrażam sobie, że to pierwsze jest tylko dość prostym narzędziem na nadanie ciepłego tonu tylko dla ciemnych partii, czyli tam gdzie jest koncentracja srebra, a własny odcień papieru i tak nadal odpowiada za temperaturę jasnych partii. Tak wiec jesli chcę miec ciepłe swiatła to powinienem miec juz sam papier w ciepłym odcieniu. Wiem, ze najlepiej spróbować i zobaczyć, ale lubię znać mechanizm. Czytam materiały w tym temacie tylko po angielsku i nie jestem pewien czy dobrze to załapałem.
Dobrze to rozumiesz, papier musi mieć swój odcień. Dla tego są papiery ciepłotonowe i czy jest to baryt, czy RC jest to bez znaczenia. Akurat ja nie lubię ciepłych, więc nie wiem jakie papiery występują w wersji ciepłej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: rbit9n »

tomstg pisze: Zastanawiam sie tylko teraz czy w ogole jest szansa na ocieplenie bieli papieru RC, ktory po prostu jest taki jaki jest i moze tylko jedyne wyjscie to papier FB.
wywoływacz nie wpływa na kolor bieli, a jedynie (w niewielkim stopniu obecnie) na czernie. co się tyczy ciepłych bieli, to takie posiadają fomy z trójką w środku, a ich nazwa to fomatone.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: dejnekas »

Fajny temat. Czy to oznacza, że generalnie cieplejsze barwy to na barycie raczej niz na RC? Szukam takiego rozwiazania od jakiegos czasu. Moze ktos podsumowalby co nalezy zrobic aby miec:

1. cieple swiatla i czernie
2. tylko swiatla
3. tylko czernie

Oczywiscie jesli to technicznie mozliwe.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

coś cieplejszego od Tetenal Eukobrom

Post autor: technik219 »

dejnekas pisze: Fajny temat. Czy to oznacza, że generalnie cieplejsze barwy to na barycie raczej niz na RC? Szukam takiego rozwiazania od jakiegos czasu. Moze ktos podsumowalby co nalezy zrobic aby miec:

1. cieple swiatla i czernie
2. tylko swiatla
3. tylko czernie

Oczywiscie jesli to technicznie mozliwe.
Wykąpać powiększenie w herbacie. ;-)
Lux mea lex
ODPOWIEDZ