Co to jest?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

ale mieszanie koreksem ma za zadanie wyrównać stężenie wywoływacza, tam gdzie on się zużył najbardziej. jest zatem czym innym niż mieszanie, celem rozpuszczenia substancji w wodzie. tak czy siak ja robię dwa fikołki i basta, a jobo używam już ponad dziesięć lat. nie wiem czy nie trzynaście.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 10:24 ale mieszanie koreksem ma za zadanie wyrównać stężenie wywoływacza,
No wiem przecie. Mam zagwozdkę wynikającą nie tyle z tych plam, bo zakładam, że to skutek bąbli i będę mocniej stukał, ale jak tego dziada (Spur SD2525) zmusić do większego kontrastu? Wydłużyć czas, energiczniej agitować (częściej?) czy turlać (w jakim czasie vs fikołkowanie)? Takie jest pytanie!
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

aha. kontrast zwiększysz wydłużając czas wołania. albo możesz częściej mieszać, przy tym samym czasie. kiedyś tetenal w ulotkach podawał dwa czasy, jeden dla gęstości 0.55 drugi dla 0.7. chyba, piszę z pamięci.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 10:38 podawał dwa czasy, jeden dla gęstości 0.55 drugi dla 0.7. chyba, piszę z pamięci.
Producent proponuje skrócić czas wywołania o 10-15 % dla powiększalnika kondensatorowego. Tak się głośno zastanawiam nad decyzja co dalej, bo nadal uważam, że jedna przewrotka pełnego Jobo nie wyrówna wystarczająco stężenia wywoływacza, no dobra może nie każdego. A jak myślisz, czemu raz jest zalecenie np. 2 przewrotek a innym razem 5? Czy nie jest tak, że różne wywoływacze inaczej wyrównują stężenie? Gdyby ta teza była prawdziwa, to na mój, taka jedna przewrotka w pełnym Jobo może jest po prostu za mało. Sorry, taki wywód ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co to jest?

Post autor: J.A. »

Mieszanie jest dobre., wręcz bardzo dobre.
Do lejka i pod kapsel wpłynie płyn przez szczelinę między lelkiem a deklem, tą samą drogą, którą wpływa do koreksu przez lift. On jest tak zaprojektowany by tamtędy płynęło. Po obróceniu koreksu, cała zawartość lejka i to co jest ponad nim, czyli aż do pomarańczowego kapsla spłynie przez rdzeń w dół, wypychając do góry to co jest poza rdzeniem.
Należy tylko nie majtać kodeksem za szybko, tylko obrócić, sekundę dwie poczekać, ponownie obrócić i tak dalej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

myślę, że co kraj, to obyczaj.

Kodak pisze tak:
Agitating Rolls in Small Tanks
The times given for small-tank processing in the
development time and temperature tables are based on the
following agitation procedure:
1. Fill the empty tank with developer.
2. Start the timer. In the dark, carefully place the loaded
reel into the developer solution.
3. Quickly attach the top to the tank. Firmly tap the
bottom of the tank against the work surface from a
height of approximately 1 inch (2.5 cm) to dislodge air
bubbles from the surface of the film. Air bubbles can
interfere with development and produce low-density
circles on the film.
4. Provide initial agitation of up to 5 cycles, depending
on your results. For KODAK PROFESSIONAL T-MAX
Films, provide initial agitation of 5 to 7 cycles in
5 seconds. For an invertible tank, one cycle consists of
rotating the tank upside down and then back to the
upright position. For a noninvertible tank, one cycle
consists of sliding the tank back and forth over a
10-inch (25.4 cm) distance. With tanks that have a
handle for turning the reel, rotate the reel back and
forth gently through about one-half turn at a rate of
one cycle per second during initial and subsequent
agitation. Steps 2 through 4 will take approximately 7
to 20 seconds, depending on the type of tank.
5. Let the tank sit for the remainder of the first
30 seconds.
6. After the first 30 seconds, agitate for 5 seconds at
30-second intervals. Agitation should consist of 2 to
5 cycles, depending on the contrast you need and the
type of tank.
zatem sugerują, że ilość przewrotek wpływa na kontrast. powiem że mieszałem i dwa razy, i pięć i na powiększeniach różnicy nie widzę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 14 sty 2020, 11:08 Należy tylko nie majtać kodeksem za szybko, tylko obrócić, sekundę dwie poczekać, ponownie obrócić i tak dalej.
Ok, to logiczne jest. A jak myślisz, czemu raz 1 wywrotka innym razem 2 albo i 5? Nie jest tak, że różne wywoływacze łatwiej/trudniej wyrównują stężenie? Jedna wywrotka powinna zapewnić dopływ "odświeżonego" wywoływacza do filmu chyba, nie?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 11:25 mieszałem i dwa razy, i pięć i na powiększeniach różnicy nie widzę.
To połączę to co J.A. napisał z Twoim doświadczeniem i tak 2-3 razy obrócę i zobaczymy. Cała, rzecz się rozbija o znaczenie słowa "intensywnie" - ile razy czy jak często? Ciekawe są te zalecenia co do korekty czasu przy wołaniu rotacyjnym - 10-15% mniej niż przy wywrotkach, najczęściej.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: 4Rider »

A w kuwecie jak się majda odbitką lub powiększeniem to się szybciej wywołuje lub się wydaje że się tak dzieje, ale nawet jak się wydaje to i tak jest szybciej 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 14 sty 2020, 11:35 A w kuwecie jak się majda
Zawsze jak coś się robi to czas szybciej płynie ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Co to jest?

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 14 sty 2020, 11:35 A w kuwecie jak się majda odbitką lub powiększeniem to się szybciej wywołuje lub się wydaje że się tak dzieje, ale nawet jak się wydaje to i tak jest szybciej 8-)
Odbitką/powiększeniem "majda" się w kuwecie nie dlatego by szybciej się wywoływała, albo żeby czas szybciej płynął, tylko po to by wywoływała się równomiernie. Inaczej będą smugi.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

wosk pisze: 12 sty 2020, 21:04
aka pisze: 12 sty 2020, 21:00 To że się wywoływacz pieni to widać po zdjęciu pokrywy, to efekt tego lejka moim zdaniem.
Tak, ale:
aka pisze: 12 sty 2020, 20:53 Co ciekawe, to to, że 1) ta krawędz była na dole
Pienienie w takim razie nie tłumaczy Twego problemu. Chyba, że jednak na górze :-)
Musze przyznać, że jednak te plamy były na krawędzi, która była u góry :oops: Sorry za wprowadzenie w błąd. Moja pewność siebie wynikała z faktu, że zapomniałem, że filmy 120 nie są przewijane jak 135 na wyjściową szpulę. Zmieniłem sposób mieszania i żadnych plam :-) Mieszam powoli - odczekuję chwilę na spłynięcie płynu i jeszcze energiczniej stukam o blat.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: wosk »

aka pisze: 18 sty 2020, 23:08 Musze przyznać, że jednak te plamy były na krawędzi, która była u góry :oops: Sorry za wprowadzenie w błąd.
Nie ma sprawy, to dodało dramaturgii do dyskusji ;-)
ODPOWIEDZ