Co dolega mojemu Startowi

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: zousan »

Czołem!
Jakiś czas temu wpadł mi w ręce Start 66s którego postanowiłem użyć do sprawdzenia jak mi się kadruje w kwadracie. Nie miałem wielkich oczekiwań co do jakości szkła, ale wygląda na to że coś jest z nim mocno nie tak. Wydaje się ostrzyć w na 1m i na nieskończoności, jednak nawet na f16 nie daje akceptowalnej ostrości poza samym centrum kadru. czy coś z tym da się zrobić? czy to kwestia kolimacji obiektywu czy może ułożenia filmu w komorze?

Kilka testowych strzałów na różnych przysłonach, w większości f\16. Proszę przymknąć oko na jakość kadrów i ich digirtalizacji ;-)

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr

ObrazekStart 66s test roll by X Y, on Flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: J.A. »

Wg.. mnie obiektyw jest źle poskładany.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: zaphod »

Zdecydowanie obiektyw, widać po łezkowatym kształcie punktów świetlnych na zdjęciu z samochodem i następnym. Nierówny przesuw filmu czegoś takiego by nie zrobił. Może soczewki się rozseparowały?
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: rbit9n »

mogło być tak, że ktoś, żeby mieć "fajny" efekt na zdjęciach przekręcił soczewkę, a potem jej nie wstawił tak jak było. tak sobie gdybam.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: Nomad »

Obiektyw to pierwszy podejrzany. Drugim dla mnie byłaby płytka dociskająca negatyw, choć efekt powinien być odwrotny.
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: zousan »

rbit9n pisze: mogło być tak, że ktoś, żeby mieć "fajny" efekt na zdjęciach przekręcił soczewkę, a potem jej nie wstawił tak jak było. tak sobie gdybam.
Ciekaw jestem jak można to sprawdzić.. Próbowałem dobrać się do obiektywu ale jest to chyba ponad moje siły. Odkręciłem przednią osłonę i pokrywę mechanizmu migawki i nie wiem co dalej więc złożyłem wszystko z powrotem :-? czy da się to w ogóle poskładać jak trzeba w warunkach domowych czy wyłącznie serwis? jeśli serwis obiektywu to u kogo? trochę zależy mi na reanimacji tego polskiego cudu techniki :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: rbit9n »

jeśli już, to pewnie musiałbyś sprawdzić soczewkę od strony filmu, bo wydaje mnie się, że to tę soczewkę przekręcają w heliosach i tym podobnych. ale jak wspomniałem, to tylko moje gdybanie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: sokol07 »

Spróbuj od tyłu - nie mam Starta, więc bazuje tylko na zdjęciach znalezionych w sieci, ale wydaje mi się, że obiektyw jest trzymany na miejscu przez jakiś element od środka aparatu. Podejrzewam, że jak go odkręcisz, to cały obiektyw razem z migawką zostanie Ci w ręce.
http://ts-photo.pl/
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: zaphod »

sokol07 pisze: Podejrzewam, że jak go odkręcisz, to cały obiektyw razem z migawką zostanie Ci w ręce.
Gorzej jak zostanie na podłodze;p
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
zousan
-#
Posty: 87
Rejestracja: 20 sty 2014, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: zousan »

Faktycznie mocowanie przedniej płytki znalazło się w środku komory. Po wykręceniu płytki przedni element wraz z pierścieniem separującym ochoczo wyskoczyły na podłogę :-D pozostałe 2 elementy są trzymane przez (mosiężne?) pierścienie z dwoma wcięciami. czym to odkręcić tak aby nie uszkodzić soczewek?
rbit9n pisze:jeśli już, to pewnie musiałbyś sprawdzić soczewkę od strony filmu, bo wydaje mnie się, że to tę soczewkę przekręcają w heliosach i tym podobnych. ale jak wspomniałem, to tylko moje gdybanie.
To chyba trafna sugestia. Tylny element jest zupełnie płaski na zwenątrz. Na każdym schemacie trypletu jaki widziałem w internecie tylny element jest wypukły do zewnątrz. postaram się go odwrócić, poskładać wszystko i zrobić testową rolkę w weekend.

Edit: szybki test na kalce pokazał że jest o wiele lepiej. Dzięki rbit9n :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co dolega mojemu Startowi

Post autor: rbit9n »

nie ma za co. cieszę się, że moja teoria, czyli pomysł do sprawdzenia, okazała się trafna, a co za tym idzie pomocna.


co do pierścienia, wykręca s go kluczem palcowym, a jak się go nie ma, można spróbować suwmiarką, najlepiej ze sklepu "wszystko za pińć złoty", żeby nie było szkoda.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ