Ciemnia w komórce lokatorskiej

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: Ozmin »

wosk pisze: 31 sty 2020, 12:31
Ozmin pisze: 30 sty 2019, 13:24 Planuję też zrobić prosty wymuszony wyciąg znad kuwet aby nie wdychać oparów. Podczas ciemniowania w łazience było to moim największym problemem, po wielu godzinach czułem chemię w ustach...
Pomysł z kratkami wyciągu wzdłuż kuwet bardzo dobry. Mnie również męczyły opary (zwł. że lubię proces litowy), więc korzystając z wolnej chwili zrobiłem prosty wyciąg znad kuwety z wywojką. Wentylator kanałowy z regulowanym "ciągiem", ujście do grawitacyjnego kanału wentylacyjnego. Myślę, że odetchnę ;)
Niestety zastosowane przeze mnie wentylatory są za mało wydajne. Będę musiał przerobić system wentylacji :-/
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: wosk »

To polecam moje rozwiązanie - na maksymalnych obrotach prawie wysysa mi wywojkę z kuwety ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: jac123 »

No tak, ale to niezgodne z przepisami. Jeśli kanał jest grawitacyjny, nie wolno podłączać do niego elektrycznych wyciągów (no chyba że masz dom jednorodzinny).
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: aka »

jac123 pisze: 08 lut 2020, 14:40 to niezgodne z przepisami
I "dobrze" robi innym lokatorom w pionie ;-)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: wosk »

Wolność Tomku w swoim domku :)
Edit: w oryginale było „wolnoć”.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: 4Rider »

Niezgodne z przepisami :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

4Rider, przez takie głupkowate traktowanie fizyki (tu przepisy są w 100% zgodne z prawami fizyki), można komuś odebrać życie.
Tworzysz w przewodzie kominowym nadciśnienie, które blokuje wszystkie inne kratki na tym przewodzie. Jeżeli w do tego przewodu jest wprowadzona wentylacja z pomieszczenia w którym np. jest piecyk gazowy, lub inny producent tlenku węgla, to ów czad się z tego pomieszczenia nie wydostanie przewodem wentylacyjnym. Mało tego nadciśnienie w tym kanale spowoduje wtłaczania powietrza do pomieszczenia, a z tego pomieszczenia czad będzie wychodził na mieszkanie.

Także pomyśl najpierw.😡
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 08 lut 2020, 17:17 można komuś odebrać życie.
A to przepraszam.
Myślałem o czymś innym, tak bardzo innym aż oderwałem się od kontekstu...
Ale z drugiej strony....nie, jednak nie...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: wosk »

J.A. pisze: 08 lut 2020, 17:17 Także pomyśl najpierw.😡
Kowal zawinił, kogo innego powiesili ;-) Nie kwestionuję przepisów, wykalkulowałem, że to nie będzie nikomu szkodzić - ciemnia w piwnicy domu jednorodzinnego, gazu/piecyków nie ma, do tego kanału o jedną kondygnację wyżej podpięty jest wyciąg z kuchni - też wymuszony obieg, z wentylatorem. Nie było wyjścia - grawitacyjna wentylacja tak słaba, jakby jej nie było. W ciemni siedzę zazwyczaj po nocach, więc małe ryzyko, że zatruję kogoś w kuchni :-P
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 08 lut 2020, 17:17 które blokuje wszystkie inne kratki na tym przewodzie
Tak miałem w pierwszym bloku z płyty ale to był prototyp, który postawili w Nowej Hucie, w 1964. Czteropiętrowy, a kanały były wspólne, co drugie piętro. Wiem bo słyszałem tych, a nie innych sąsiadów :-)
Przepisy chyba od dawna zabraniają współdzielenia kanałów wentylacyjnych?
W moim 3 piętrowym bloku sprzed 23 lat mam osobny kanał z mojej piwnicy (u mnie są zawory pod pionowe i pewnie dlatego). Zleciłem zbadać jego drożność przy inwentaryzacji kanałów i kominów. Kominiarz pięknie wyrysował plany, w którym kominie jest mój wylot.
Więc ja założę wentylator. Zresztą w łazienkach naszego bloku nie ma gazu, a to piony łazienkowe.
Natomiast na wlocie powietrza z korytarza piwnicznego (ażurowa ściana z cegły) założę jakiś wielki kawał maty filtrującej.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

wosk, tu chodzi o zdrowy rozsądek. I dla tego napisałem, że w ten sam kanał może być wpięty inny producent czadu. W kiblu też mam założony wyciąg.
mrek pisze: 08 lut 2020, 17:43 Przepisy chyba od dawna zabraniają współdzielenia kanałów wentylacyjnych?
co drugą kondygnację, nic się nie zmieniło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: mrek »

W moim aktualnym bloku mamy osobne. Wiem bo jestem w zarządzie i to ja zlecałem inwentaryzację kanałów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

Zakazu nie ma robić dla każdego osobny, ale też nie ma takiego nakazu. Przepisy dopuszczają kilka kratek na jednym przewodzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ