Ciemnia w komórce lokatorskiej

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: zladygin »

Ozmin pisze: 06 sie 2019, 19:47 Zerknij na wcześniejsze zdjęcie. Problem rozwiązany od razu :-D
No tak, straciłem nadzieję... :roll:

Koledzy mają rację: w IKEA można kupić gotową szufladę HJÄLPA o szerokości 40 lub 60 cm, ta szersza kosztuje 55 zł. W komplecie jest tył, dwa boki, dno i prowadnice. Wystarczy dorobić (lub kupić) przód. Dla uszczelnienia wkleiłbym dwa dodatkowe boki, tył i przód o mniejszej wysokości niż szuflada, a następnie zamontowałbym na zawiasie umieszczonym z tyłu dodatkową przykrywkę + może jakiś mechanizm dociskowy. Wsunięcie szuflady powoduje automatyczne uszczelnienie.
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: Ozmin »

Światłoszczelna szuflada jest w planach :-) Chodzi mi jeszcze po głowie suszarka do powiększeń barytowych zrobiona z ram obciągniętych siatką.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

Siatka do suszenia barytów?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 07 sie 2019, 18:11 Siatka do suszenia barytów?
Pewnie z logo Biedronki :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: Ozmin »

Coś takiego miałem na myśli.
Załączniki
F7F934B0-5810-46D4-857E-191F2291275C.jpeg
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: Nomad »

Ozmin pisze: 07 sie 2019, 17:57 Światłoszczelna szuflada jest w planach :-) Chodzi mi jeszcze po głowie suszarka do powiększeń barytowych zrobiona z ram obciągniętych siatką.
Ten pomysł mi się podoba... Choć ja używam poczciwej Libelli
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

I to ma być do barytu? Obawiam się, że ta suszarka to do ceraty jest.
Lepiej zrób te szuflady z szybami.
Baryt położony do swobodnego wyschnięcia wykręca się w świński ogon i trzeba go potem wiele dni prostować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: The way I am »

J.A. pisze: 08 sie 2019, 07:14 I to ma być do barytu? Obawiam się, że ta suszarka to do ceraty jest.
Lepiej zrób te szuflady z szybami.
Baryt położony do swobodnego wyschnięcia wykręca się w świński ogon i trzeba go potem wiele dni prostować.
Z tego co widzę to na zdjęciu są szyby, tylko zdjęcie jest nie przyklejone taśmą.
Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: LD »

J.A. pisze: 08 sie 2019, 07:14 I to ma być do barytu? Obawiam się, że ta suszarka to do ceraty jest.
Lepiej zrób te szuflady z szybami.
Baryt położony do swobodnego wyschnięcia wykręca się w świński ogon i trzeba go potem wiele dni prostować.
A ja temu zaprzeczę. Bo po płukaniu wieszam papiery aby obciekły z wody a później (z braku ramek takich jak pokazał kolega) kładę na półkach. Papiery leżą swobodnie i nie są poskręcane w świński ogonek tylko lekko rogi są podniesione. Teraz co jest ważne to to aby na drugi dzień włożyć je pod prasę. Ja do tego używam ciężkich książek. Zdjęcia są płaskie.

Nie wiem dlaczego niektórzy nabijają się z tych siatek pokazanych przez kolegę. Popatrzcie sobie na zdjęcia, filmy pokazujące ciemnię wielu sławnych ludzi. Sam widziałem u pewnego kolegi właśnie taką szafkę z siatkami. Mniej teorii więcej praktyki koledzy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: J.A. »

LD, wszystko zależy, od tego czym dla kogo jest świński ogonek, a czym lekko podwinięte rogi ;-)
Baryt w swobodnym suszeniu zawsze będzie się deformował, nawet z suszarki. Natomiast przyklejony taśmą uzyskuję taką swoistą sztywność, napięcie. Zmierz suchy arkusz i mokry. Przy rozmiarze 24x30 mokry jest o 5 mm większy. Schnąc przyklejony naciąga się bardzo mocno.
To właśnie wynika z mojej praktyki, nie teorii, choć z teorią się pokrywa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: taharii »

bo te siatki to nie są do suszenia a do dosuszania, tam lądują jeszcze nie suche ale już nie mokre, w dojczlandzie taką widziałem suszarkę i pytałem jakim cudem leżą na niej proste powiększenia.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: LD »

J.A. pisze: 08 sie 2019, 10:48 LD, wszystko zależy, od tego czym dla kogo jest świński ogonek, a czym lekko podwinięte rogi ;-)
Baryt w swobodnym suszeniu zawsze będzie się deformował, nawet z suszarki. Natomiast przyklejony taśmą uzyskuję taką swoistą sztywność, napięcie. Zmierz suchy arkusz i mokry. Przy rozmiarze 24x30 mokry jest o 5 mm większy. Schnąc przyklejony naciąga się bardzo mocno.
To właśnie wynika z mojej praktyki, nie teorii, choć z teorią się pokrywa.
Masz rację co do świńskiego ogonka :) Ja gdy chcę mieć bardzo płaskie (idealne są tylko naklejone na karton) suszę na szkle obrazem do góry. Też trzeba to opanować bo schnięcie powoduje, tak jak pisałeś, kurczenie się papieru i może zerwać taśmę trzymającą odbitkę. Ale efekt, jak dla mnie, jest bardzo dobry.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: LD »

taharii pisze: 08 sie 2019, 12:54 bo te siatki to nie są do suszenia a do dosuszania, tam lądują jeszcze nie suche ale już nie mokre, w dojczlandzie taką widziałem suszarkę i pytałem jakim cudem leżą na niej proste powiększenia.
Zapomniałem napisać że bardzo ważna jest też temperatura dosuszania. Ja robię to w tej części ciemni gdzie mam temperaturę gdzieś około 16 stopni. Papier powoli traci swoją wilgoć.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: jac123 »

Ozmin pisze: 04 sie 2019, 20:48 Z ciekawostek to zainstalowałem monitoring. Na wprost pod półką widać kamerkę WiFi, która ma włączoną detekcję ruchu. Przy drzwiach jest kontaktron też z WiFi. Każde otwarcie drzwi i wykrycie ruchu inicjuje alarm w moim telefonie. Kamerka zarejestrowany obraz po detekcji wrzuca nagranie w chmurę. Jestem trochę spokojniejszy. Być może dokupię jeszcze wyjkę.
Hm, a ta kamerka widzi w ciemnościach? Bo złodzieje , to tak raczej wieczorową porą lubią odwiedzić, a zapewne światła nie włączą.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ciemnia w komórce lokatorskiej

Post autor: 4Rider »

jac123 pisze: 12 sie 2019, 19:48
Hm, a ta kamerka widzi w ciemnościach?
Wszystkie kamerki z wi-fi widzą w ciemności :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ