Celownik do nietypowego otworkowca

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: zladygin »

Od pewnego czasu używam otworkowca Clipper 6x18 (http://pinholeprinted.com/order/clipper6x18/). Zdjęcia robi wyśmienite i sporo mam satysfakcji. Dużo kłopotu sprawia mi jednak ustawianie kadru. O ile w poziomie nie jest to specjalnie trudne, to w pionie - owszem. Obudowa jest zaokrąglona i trudno znaleźć punkty o niesienia, toteż zbyt często zdarza mi się zepsuć kadr obcinając coś z góry lub z dołu. Znalazłem gdzieś w sieci celowniki optyczne, ale pieniądze nieadekwatne. Czy ma ktoś jakiś pomysł, jak zmontować i z czego taki celownik, ostatecznie to dwie soczewki. Tylko jakie?
Kąt widzenia w poziomie to ok. 135 stopni, w pionie ok. 41 stopni. "Ogniskowa" 75 mm, klatka 60x180 (dokładnie 56 x 176).
Ktoś mocny w optyce się znajdzie?

Obrazki robi np takie:
12603x.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: J.A. »

Zrób celownik ramkowy. Wycinasz z drutu dwa prostokąty o proporcjach zgodnych z formatem kadru. Większy i mniejszy. Ustawiasz je tak by mniejszy zasłaniał większy, żebyś widzał tylko jedną ramkę. nie wiem czy rozumiesz o co michodzi, może ktoś wytłumaczy to lepiej, a jak nie to po południu narysuję schemat.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: Zrób celownik ramkowy. Wycinasz z drutu dwa prostokąty o proporcjach zgodnych z formatem kadru. Większy i mniejszy. Ustawiasz je tak by mniejszy zasłaniał większy, żebyś widzał tylko jedną ramkę. nie wiem czy rozumiesz o co michodzi, może ktoś wytłumaczy to lepiej, a jak nie to po południu narysuję schemat.
Wiem o czym myślisz; ramkowy jest prosty i skuteczny. Tylko trochę niewygodny, ale zachowując odpowiednie proporcje można go jakoś zminiaturyzować. No i trzeba uwzględnić paralaksę, przesuwając środki ramek względem siebie. Dobry pomysł. Dzięki!
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: jac123 »

A gdzie można zanabyć to śmieszne urządzenie?
Aha, widzę na dole strony są ceny (wcale niemałe...).
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: rbit9n »

Michał Gozdek, znany jako Omfman, na swoich dziurkaczach przybijał takie jakby gwoździki, jeśli mnie pamięć nie myli. dwa, bliżej siebie z tyłu, od strony fotografa, dwa szerzej z przodu od strony obiektywu. kąt wyznaczony przez owe gwoździki był równy kątowi widzenia obiektywu. czyli działało to tak samo jak ramka opisana przez Jerzego, tylko że kadrowało się w jednej płaszczyźnie. a jak powinna wyglądać taka ramka, można podejrzeć na starych mieszkowcach sprzed wojny.

Obrazek
https://www.flickr.com/photos/mighuel-g ... 3996886046
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: zladygin »

jac123 pisze: A gdzie można zanabyć to śmieszne urządzenie?
Aha, widzę na dole strony są ceny (wcale niemałe...).
Kupiłem chyba z trzy lata temu bezpośrednio od gościa i było wtedy znacznie taniej. Ten nowy model ma migawkę z klapką, w moim jest dźwignia na sprężynce uruchamiana wężykiem - rozwiązanie znacznie lepsze.
Można kupić plik i samemu wydrukować na 3D.
Przyznam, że to mój ulubiony sprzęt.

rbit9n - no właśnie, płaszczyznę poziomą sobie jakoś oznaczyłem, ale pionowej nie ma jak. Może uda mi się trafić jakiś złom i dostosuję celownik do swoich potrzeb.

Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Celownik do nietypowego otworkowca

Post autor: J.A. »

Nie dostosujesz, bo masz panoramę i /lub inny kąt widzenia. Kup 2m drutu miedzianego i wygnij ramki, doświadczalnie dobierzesz odległość między nimi, a ta odległość determinuje kąt widzenia. Jako że nie da się obrazu na matówce obserwować to:
Trzeba ustawić aparat na statywie. Wycelowyć w jakieś blokowisko.
Zrobić zdjęcie , wywołać i dopiero na jego podstawie regulować celownik.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ