Białe plamki na zdjęciu

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

michalp
-#
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2017, 15:10

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: michalp »

Witam
Z góry przepraszam za jakość tego posta (jestem zupełnie nowicjuszem jeśli chodzi o fotografię analogową).
Zrobiłem parę zdjęć aparatem fed-5b i zauważyłem że na zdjęciach (raz bardziej raz mniej )widoczne są białe plamki w konkretnym
miejscu.
Wiem, że to jest forum fotografii czarno białej a ja jako przykład wstawiam kolorową (bo taki akurat film miałem w aparacie)

https://drive.google.com/file/d/0B_CP9q ... N6aVU/view

(chodzi o te 2 białe plamki na dole po środku).
Z góry dziękuje za informacje co to może być (tzn jaka wada paratu , obiektywu).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: J.A. »

Wg mnie to po prostu odblaski bliki. Wina dość słabych powłok antyodblaskowych w tym obiektywie. Czy na zdjęciach nie pod światło, też takie są? Jeśli tak to może jakaś nieszczelność w korpusie tego Feda.

Ta nazwa, że jest to forum fotografii cz-b jest dość myląca. Rozprawiamy tu o wszystki z fotografią nie cyfrową związanym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: rbit9n »

zawsze w tym samym miejscu? hmmm... popatrz na migawkę, czy nie ma dziurek. czasem się zdarza, jeśli kto zapomniał zamknąć obiektyw dekielkiem, lub zasłonić futerałem, a na aparat padło ostre światło słoneczne. mój jeden znajomy na praktinę FX z migawką dziurawą niczym ser szwajcarski od tego właśnie, bo lustro wraca dopiero po naciągnięciu migawki i przewinięciu filmu, a jeśli się o tym zapomni, to masz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
michalp
-#
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2017, 15:10

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: michalp »

Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Dodam tylko, że przy tym samym ujęciu ale przy różnych przesłonach na części występuje a na części nie.
Nie zauważyłem by to było skorelowane z robieniem zdjęć pod światło (część zdjęć robiłem w pochmurny dzień i ten
efekt też występuje).
Jeszcze raz bardzo dziękuje za odpowiedź
Christine
-#
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2017, 06:20

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: Christine »

Dokładnie, moim zdaniem też migawka może mieć dziurki.
__
pościel żeglarska
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2017, 14:29 przez Christine, łącznie zmieniany 1 raz.
michalp
-#
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2017, 15:10

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: michalp »

Po analizie odpowiedzi dochodzę do wniosku, że to pewnie migawka.
Tam gdzie dłużej kadrowałem ( z tego co pamiętam) przy naciągniętej migawce to występuje ten efekt, a tam gdzie praktycznie od razu po naciągnięciu robiłem fotkę ( bo po poprzednim zdjęciu tylko zmieniałem przesłonę - uczę się więc dla porównań robiłem to samo ujęcie w kilku ustawieniach) tam to nie występuje . Mam w aparacie nowy film więc przeprowadzę dokładniejsze "eksperymenty".
A potem pewnie naprawa....
Kusi mnie kupić drugiego fed-a (ceny są porównywalne do ceny filmu i wywołań) ale pewnie ryzykuje że w kolejnym będzie to sam (albo coś innego i trzeba będzie dochodzić znowu).
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje wszystkim za wskazówki.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: J.A. »

Zasłaniaj obiektyw na czas kadrowania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: rbit9n »

michalp pisze: A potem pewnie naprawa....
na aparatach tradycyjnych kolega kiedyś pisał o "łataniu" małych dziurek czarnym silikonem, ale gdzie ta porada jest, niestety teraz nie wiem, gdzieś w czeluściach AT.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: Wg mnie to po prostu odblaski bliki. Wina dość słabych powłok antyodblaskowych w tym obiektywie. Czy na zdjęciach nie pod światło, też takie są? Jeśli tak to może jakaś nieszczelność w korpusie tego Feda.

Akurat powłoki w Industarach są bardzo dobrej jakości, mam kilka i nie narzekam. Jeżeli szukać winnych blikowania, to szukałbym jakichś błyszczących powierzchni w komorze migawki.
A i tak obstawiam nieszczelność samej migawki.
michalp
-#
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2017, 15:10

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: michalp »

Wczoraj wieczorem zwinąłem film i zajrzałem do środka aparatu.
Wykręciłem obiektyw i aparat w ciemnym pomieszczeniu skierowałem na latarkę ledową.
Jak migawka nie była naciągnięta to nie było widać żadnych dziurek.
Dopiero w części ,która zasłania obiektyw po naciągnięciu, widać dużo małych dziurek w górnej części migawki.
Wygląda jak by ta część migawki była nadtopiona lub zalana jakąś substancją (smarem) i popękała.
Zastanawiam się czy naprawiać (z moim szczęściem to zupełnie zepsuje więc raczej sam się nie podejmę) bo pewnie jakiś zakład naprawiający weźmie za to znacznie więcej niż cena takiego samego aparatu.
Trochę szkoda bo to jest "model olimpijski".
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: Henry »

Może kierowałeś na słońce bez założonej osłony na obiektyw. Odstaw aparat na półkę i kup sobie jakiś normalny.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: zaphod »

J.A. pisze: Zasłaniaj obiektyw na czas kadrowania.
Tylko potem trzeba pamiętać żeby odsłonić na czas robienia zdjęć;p
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Białe plamki na zdjęciu

Post autor: J.A. »

Pamięć należy ćwiczyć :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ