AgfaPhoto APX 100 + Fomadon R09

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

AgfaPhoto APX 100 + Fomadon R09

Post autor: flonidan »

Przesadzasz J.A. -poczytaj artykuł z FOTO 93 rok akurat tam jest wyszczególnione ,że do APX dedykowany wywoływacz to Rodinal -ja kiedyś często pracowałem na Rodinalu i powiem ,że w rozcieńczeniu 1:100 nie zwiększa ziarna negatywu i ma dużą rozpiętość tonalną.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

AgfaPhoto APX 100 + Fomadon R09

Post autor: J.A. »

Nie musisz wierzyć we wszystko co jest napisane.
Ktoś prawie ćwierć wieku temu wysnuł jakąś tezę. Ja się z nią nie zgadzam. Tym bardziej, że Rodinal powstał 100 lat przed pojawieniem się większości filmów do których jest dedykowany. A jako taki nie może być dedykowany bo tych filmów jeszcze nie było :-)
Rodinal w większych rozcieńczeniach masakruje krzywą charakterystyczną. Z tego powodu jest nieprzewidywalny. A ziarno zwiększa i to znacznie. Dla APXa 100 wawołanego w dedykowanym wywoływaczu uzyskuje się 10-12 krotne bezziarniste powiększenie, z Rodinala maks to 6x.
Rodinal powstał w czasach, gdy ziarno było ciekawostką obserwowaną przez mikroskop, bo 99% zdjęć było kopiowane stykowo. Dzięki czemu ziarno nie było widoczne. Był dedykowany do niskoczułych płyt szklanych z końca XIX stulecia.
Każda z wielu modyfikacji tego wywoływacza jakie nastąpiły przez ponad stulecie jego produkcji, nie miała na celu dostosowania go do nowszych materiałów, tylko miała zachować cechy oryginału w zmienionych warunkach ekonomicznych, a nawet politycznych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
fezs
-#
Posty: 28
Rejestracja: 17 kwie 2007, 09:28

AgfaPhoto APX 100 + Fomadon R09

Post autor: fezs »

Współczesny "rodinal". Może kiedyś było inaczej, ale w chwili obecnej nie używam, bo w zasadzie butelka to wyniki inne.
ODPOWIEDZ